Doping na całe życie

Norwescy naukowcy udowodnili, że sterydy pozostają w mięśniach na długo, praktycznie na zawsze. Rodzi się więc pytanie, czy dopingowicze nie powinni być karani dożywotnio.

Aktualizacja: 14.06.2015 18:52 Publikacja: 12.06.2015 01:23

Justin Gatlin

Justin Gatlin

Foto: AFP

W maju na mityngu w Dausze Justin Gatlin pobił rekord życiowy na 100 m. Amerykanin pobiegł w czasie 9,74.  To dziewiąty wynik w historii w tej konkurencji, najlepszy od trzech lat. W czwartek w Rzymie jego czas był zaledwie o 0,01 gorszy. Niedawno na mityngu w Eugene 200 m pokonał w czasie 19,68, co jest 19. rezultatem w tabeli wszech czasów.

Gatlin przeżywa drugą młodość, choć ma 33 lata. W 2013 roku na mistrzostwach świata w Moskwie był drugi, na igrzyskach olimpijskich w Londynie trzeci. Wraca do formy sprzed lat, kiedy był najlepszy, zdobywał złoto w Atenach w 2004 roku. Jego sportowy życiorys ma jednak czarną dziurę. W latach 2006–2010 był zdyskwalifikowany za doping – brał sterydy anaboliczne. Nie była to pierwsza wpadka Amerykanina. W 2001 roku przyłapano go na stosowaniu amfetaminy. Miał ją podobno zażyć w lekarstwie na ADHD.

Odpokutował winy, jest czysty, dzisiejsze badania dają wynik negatywny, może startować i startuje, ale współczesna nauka każe inaczej spojrzeć na osiągnięcia Gatlina i zastanowić się nad tym, czy jednak nie za wcześnie dostał drugą szansę.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Derby Mankinka - tragiczne losy piłkarza Lecha Poznań z Zambii. Zginął w katastrofie
Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO