Stonoga publikuje akta afery podsłuchowej

Skany ponad 2,5 tysiąca stron akt ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej udostępnił na swoim profilu na Facebooku Zbigniew Stonoga. Prokuratura bada, skąd nastąpił wyciek.

Aktualizacja: 10.06.2015 14:58 Publikacja: 09.06.2015 09:40

Stonoga publikuje akta afery podsłuchowej

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Zbigniew Stonoga znany jest na portalach społecznościowych z kontrowersyjnych poczynań. Wczoraj wieczorem na swoim portalu na Facebooku opublikował ponad 2 tysiące zdjęć akt ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga.

"Społeczeństwo powinno być sędzią w tej sprawie" - napisał Stonoga. W opublikowanym na profilu filmie Zbigniew Stonoga twierdzi, że opublikowane przez niego skany akt zostały znalezione na chińskim serwerze.

Na skanach zamieszczonych na profilu widoczne są zapisy z przesłuchań świadków i podejrzanych, ale też pełne dane osobowe - w tym adresy i PESELE - i świadków, i prowadzących śledztwo, w tym szefa CBA Pawła Wojtunika, czyli osób podlegających szczególnej ochronie.

13.35

Wystąpienie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta po wypowiedziach posłów.

Źródło: Sejm

13.30

Koniec wystąpienia Andrzeja Seremeta. Marszałek Sikorski zarządził przerwę.

13.26

Seremet zapewnił, że nie widzi żadnego zagrożenia dla funkcjonariuszy służb. Zapewnił, ze nie widzi go też ABW.

13.24

Zrobiliśmy co do nas należało, ale stało się źle. Społeczeństwo ma prawo czuć pewne zagrożenie w związku ze składaniem zeznań w prokuraturze. Ale nie możemy wykluczyć możliwość prawa dostępu stron do akt postępowania- powiedział prokurator.

13.22

Przez wiele lat to wy, twórcy prawa,nie byliście zainteresowani tym, żeby dane osobowe w aktach zyskały należytą ochronę - zarzucił posłom Seremet.

13.20

Ponownie powtórzył, że prokuratura dotrzymała wszelkich wymogów proceduralnych związanych z udostępnianiem akt.

13.17

Miejsce na mównicy ponownie zajął prokurator generalny Andrzej Seremet.

13.13

Polaków usatysfakcjonują tylko wcześniejsze wybory - zakończył Przemysław Wipler.

13.09

Zapewne jedynym skazanym w tej sprawie będzie pan Stonoga, który zostanie skazany za to, że pokazał jak się bawią polskie elity - mówił Wipler.

13.07

W normalnym państwie znane już wszystkim fakty obywatele poznaliby z uzasadnień wyroków, które powinny już zapaść - mówił Przemysław Wipler, niezrzeszony.

13.10

Platforma utopiła państwo polskie w drogim winie, ośmiorniczkach i własnej głupocie - zarzuciła Kempa.

13.07

Nasz klub parlamentarny zgadza się z panem ministrem Sienkiewiczem: państwo istnieje tylko teoretycznie. Państwo da się uratować, ale rząd powinien jak najszybciej podać się do dymisji - mówiła Kempa.

13.03

Adres naszych wypowiedzi nie jest skierowany tylko do Prokuratury Generalnej, ale do rządu RP z panią Ewą Kopacz na czele. A gdzie jest rząd? "Ze wstydu i ze strachu nie ma tego rządu" - mówiła Beata Kempa ze Zjednoczonej Prawicy

12.54

Takiej niemocy państwa SLD mówi "nie" - zakończył Stanisław Wziątek.

12.52

Przedstawiciele państwa w knajpie przy winie rozmawiają językiem rynsztoku o sprawach najwaleczniejszych dla państwa i obywateli - taka jest diagnoza - powiedział Wziątek.

12.52

Wziątek pytał gdzie ejst zapowiadana przez PO zmiana ustawy o prokuraturze. - Nie ma jej - może wam tak wygodnie?" - mówił.

12.50

Państwo jest bezradne, nieudolne - dwóch kelnerów, ich panienki i hochsztapler trzęsą podstawami państwa" - mówił kolejny z posłow - Stanisław Wziątek z SLD.

12.48

Już wiemy, że treści podsłuchanych rozmów są kompromitujące. Ale nalezy spytać, w czyim interesie jest takie nagłaśnianie wycieku tych akt - mówił Dębski.

12.47

Jak to możliwe, że przez rok mamy do czynienia z tak wielką opieszałością prokuratury w tej sprawie" - pyta Artur Dębski z PSL..

12.44

Żądamy, by prokuratura wyjaśniła powiązania polityków i świata biznesu - mówi poseł PiS. - Polacy są zainteresowani wynikiem śledztw, ale tego, które wypływa w świetle taśm. To obrazuje stan państwa"

12.38

Dziś słyszymy od prokuratury, że doszło do "niebywałej sytuacji". Jakoś nie było o tym słychać, gdy podobne przypadki dotyczyły na przykład śledztwa smoleńskiego - zaczął Piotrowicz.

12.37

Miejsce na mównicy zajął Stanisław Piotrowicz z PiS.

12.35

Czy będą wyciągane konsekwencje? Czy prokurator prowadzący dochował on należytej staranności? - pytał poseł Kropiwnicki. Będziemy mieli kłopot, jak z kolejnych śledztw będą wyciekały dane osób zeznających. Ludzie nie będą wierzyli w państwo - zakończył.

12.30

Po wystąpieniu Andrzeja Seremeta głos zabrał Jerzy Kropiwnicki z PO, który stwierdził, że afera upublicznienia akt przede wszystkim podważa zaufanie społeczeństwa do prokuratury.

12.28

Pełne wystąpienie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Sejmie

Prokurator generalny na zakończenie swojego wystąpienia poprosił media i polityków obserwujących działania związane z aferą taśmową o wstrzemięźliwość rozwagę.

12.26

- Podjęto czynności dowodowe w sprawie opublikowania rozmowy Elżbiety Bieńkowskiej z szefem CBA Pawłem Wojtunikiem - powiedział Seremet.

12.24

Andrzej Seremet przypomniał, że w trakcie śledztwa związanego z aferą taśmową przesłuchano kilkadziesiąt osób, zabezpieczono nośniki danych, w tym telefony i komputery. Przyznał, że nie można wykluczyć innych, jeszcze nieujawnionych nagrań.

12.20

Prokurator Seremet opisuje szczegółowo istotę i przebieg afery związanej z podsłuchiwaniem VIP-ów i polityków z najwyższych państwowych stanowisk w kilku warszawskich restauracjach (specjalny raport: Afera taśmowa znajdziesz tutaj).

12.15

W związku z zarzutem opieszałości prokuratury, Seremet tłumaczy, jakie procedury obowiązują w przypadku zablokowania konta na Facebooku. Wymaga to zwrócenia się o zgodę do Amerykanów, a cała procedura, która musi być zgodna z prawem obowiązującym w USA, jest długotrwała.

12.11

Prokurator zaznaczył, że ujawnianie danych do 7 kwietnia 2015 roku zależało od woli świadka. Akta zostały udostępnione na wniosek podejrzanych, ich adwokatów, pokrzywdzonych i ich pełnomocników" - mówi. Z tego prawa skorzystało 15 osób, w tym 4 podejrzanych i 4 obrońców.

12.08

Seremet stwierdził, że nieuprawnione jest w przypadku upublicznienia tych akt słowa "wyciek". Miałoby ono rację bytu, gdyby doszło do nielegalnego przekazania informacji przez funkcjonariusza publicznego. W tym przypadku mamy do czynienia z bezprawnym upublicznieniem informacji.

12.05

Obciążanie prokuratury za wyciek dokumentów ze śledztwa ws. afery korupcyjnej jest bezpodstawne - powiedział w Sejmie prokurator Generalny Andrzej Seremet. Podkreślił, że prokurator nie ma prawa odmówić zainteresowanym stronom wglądu w dokumenty i ich kopiowania, co nie oznacza - jak zaznaczył - zezwolenia na upublicznianie.

10.55

Nie widzę na razie podstaw do komisji śledczej. Zresztą uważam, że komisje śledcze powinny działać tam, gdzie jest podejrzenie złamania prawa, a nie po to, by służyć czyjemuś interesowi politycznemu - powiedział marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

10.50

Jak słyszę prokuratorów, którzy mówią, że nie mogą nie udostępniać pełnych akt wszystkim zainteresowanym, to mi ręce opadają. To jest kompromitacja. Ktoś powinien za to ponieść konsekwencje – powiedział Jarosław Gowin w Radiu Zet.

10.40

Dlaczego prokuratorzy zdecydowali się na zatrzymanie Zbigniewa S. tak późno? – Chodziło nam o zastosowanie środka zabezpieczającego polegającego na zakazie dalszego publikowania materiałów z toczącego się postępowania – tłumaczy „Rzeczpospolitej" Przemysław Nowak, rzecznik prokuratury.

10.10

Marszałek Sejmu Radosław Sikorski nie widzi podstaw do powołania komisji śledczej ws. afery podsłuchowej. Podkreślił, że komisje śledcze nie powinny "służyć czyjemuś interesowi politycznemu".

7.30

Adwokat zatrzymanego i zwolnionego wczoraj Zbigniewa S. zapowiedział zażalenie na zatrzymanie jego klienta. Według mecenasa Krzysztofa Kitajgrodzkiego Zbigniewa S. wystarczyło wezwać w zwykłym trybie.

5:30

Zbigniew S., zatrzymany wieczorem 9 czerwca w związku z publikacją na Facebooku materiałów z postępowania prokuratury ws. afery taśmowej, opuścił areszt ze względu na stan zdrowia. Po wyjściu w rozmowie z dziennikarzami zwrócił się do prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta: - Panie Seremet, kończycie się już, niedługo wybory, później będziemy was zamykali.

22.49

Wyciek prywatnych danych świadków, pokrzywdzonych, a nawet chronionych prawem nazwisk funkcjonariuszy ABW i CBA zaangażowanych w sprawę tzw. afery podsłuchowej to wielka kompromitacja prokuratury - pisze szef działu prawnego "Rzeczpospolitej" Tomasz Pietryga.

22.45

Właśnie na nowo przekonujemy się, jak znakomicie afera taśmowa ilustruje stan polskiego państwa - pisze dziennikarz działu krajowego "Rzeczpospolitej" Andrzej Stankiewicz.

21.58

Prokuratura podaje, że Zbigniew S. został zatrzymany ws. publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa dot. podsłuchów.

21.39

Akta dowodzą, że wspólne kolacje polityków i biznesmenów były regułą - piszą Grażyna Zawadka i Izabela Kacprzak z działu krajowego "Rzeczpospolitej" w tekście "Biznesmen obnaża słabość państwa".

21.36

Premier nie oczekiwała ode mnie dymisji - powiedział w TVN24 prokurator generalny Andrzej Seremet. Jego zdaniem prokuratura nie ponosi winy za wyciek akt ze śledztwa ws. afery taśmowej.

20.34

– Być może pewne informacje, które można wydobyć ze śledztwa pozwolą kogoś pogrążyć albo oczyścić – powiedział w „Po przecinku” w TVP Info Piotr Niemczyk, współtwórca UOP o wycieku akt.

20.10

Nigdy w sposób tak bezczelny nie zaatakowano szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości. To niedopuszczalne, żeby ktoś pod imieniem i nazwiskiem drwił sobie z państwa polskiego, w sposób ewidentny naruszając przepisy kodeksu karnego – działania prokuratury muszą być zdecydowane – skomentował w TVN24 wyciek akt z afery taśmowej minister sprawiedliwości Borys Budka.

18.18

17.58

Człowiek, który ujawnił akta afery podsłuchowej, ma na koncie głośne i kontrowersyjne akcje, sprawy w prokuraturach i wyroki karne. Kiedyś doradzał „Samoobronie”, ostatnio z pasją piętnuje urzędnicze patologie - piszą Grażyna Zawadka i Izabela Kacprzak z działu krajowego "Rzeczpospolitej" o Zbigniewie Stonodze.

17.57

17.36

17.17

16.58

Doszło do niespotykanego wycieku informacji ze śledztwa, takie wycieki naruszają zaufanie obywateli do państwa i prokuratury - powiedział PAP minister sprawiedliwości Borys Budka.

Ocenił, że ewentualna sejmowa komisja śledcza niczego nie wyjaśni w tej sprawie.

16.46

Zbigniew Stonoga na swoim profilu na Twitterze zamieścił odnośnik do dokumentów na Facebooku.

16.36

16.13

Naczelna Rada Adwokacka napisała w oświadczeniu do mediów: "Prezydium NRA stoi na stanowisku, że zasada zachowania poufności danych osobowych powinna być zasadą nienaruszalną, przestrzeganą przez wszystkich uczestników życia publicznego, a szczególnie przez służby prowadzące śledztwo. Prezydium NRA przypomina również o ciążącej na adwokatach tajemnicy adwokackiej. Adwokaci podkreślają, że dzisiejszy wyciek nie ma nic wspólnego z wolnością słowa i nie stoi za tym żaden interes społeczny".

15:47

Stonoga stwierdził w Superstacji, że udostępnione przez niego dokumenty odnalazł na jednym z chińskich portali. 

- Dostaję tysiące maili. Akurat w tej sprawie mail przyszedł do mojej gazety. Z treści tego maila wynikało, że pisze to osoba, która doskonale zna się na prawie karnym procesowym. Odkryłem, że są to akta zamieszczone na jednym z chińskich portali. Doszedłem do wniosku, że są to prawdziwe akta - mówił Stonoga w Superstacji.

15.45

W środę w południe w Sejmie Prokurator Generalny przedstawi informację w sprawie działań śledczych w związku z aferą podsłuchową. Jak powiedział rzecznik Prokuratury Generalnej Mateusz Martyniuk, Andrzej Seremet przedstawi posłom obowiązujący stan prawny dotyczący wglądu do akt. 

15.00

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie upublicznienia akt śledztwa dotyczących afery podsłuchowej - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Warszawie Przemysław Nowak. Postępowanie będzie dotyczyło podejrzenia bezprawnego upublicznienia informacji z prowadzonego śledztwa, a nie wycieku materiałów z akt sprawy. rzecznik Nowak zaznaczył, że postępowanie w całości będzie prowadzić komenda stołeczna.

14.40

Publikacja materiałów, które od wczoraj zamieszczał na swoim profilu Zbigniew Stonoga to złamanie prawa, a konkretnie - artykułu 49. ustawy o ochronie danych osobowych - twierdzi zastępca Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych Andrzej Lewiński. Prokuratura z kolei nie dopełniła swoich obowiązków, nie zabezpieczając odpowiednio zebranego materiału dowodowego.

13.40

13.25

"Stonogaleaks" pogrążą śledztwo" - pisze w komentarzu Andrzej Stankiewicz. Jeśli w takiej sprawie do Internetu wycieka kilka tysięcy stron zeznań, to jak tu nie wierzyć jednemu z bohaterów tej afery Bartłomiejowi Sienkiewiczowi, że polskie państwo to byt teoretyczny?

13.04.

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki zamierza zwołać na przyszły tydzień posiedzenie komisji ws. wycieku akt śledztwa ws. tzw. afery podsłuchowej. Chce na nie zaprosić prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta i przedstawicieli ABW.

13.00

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak zaapelował do marszałka Radosława Sikorskiego, by do porządku rozpoczynających się jutro obrad Sejmu wprowadził wniosek w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania wycieku akt afery taśmowej z prokuratury.

12:50

W związku z ujawnieniem w internecie akt śledztwa tak zwanej afery podsłuchowej PiS domaga się powołania komisji śledczej.

Projekt PiS czeka na rozpatrzenie przez Sejm od września ubiegłego roku. Jutro posłowie mają rozstrzygnąć o uzupełnieniu porządku obrad o ten punkt.

12:47

Jutro w południe prokurator generalny Andrzej Seremet przedstawi w Sejmie informację o wycieku akt z afery podsłuchowej - poinformował gabinet marszałka Radosława Sikorskiego.

12:32

Prokuratura o aktach Stonogi: Akta przeglądało i robiło z nich fotokopie kilkanaście osób.

12:31

 

12:26

 

12:15

Ujawniono materiały z 13 tomów akt śledztwa w sprawie tzw. afery podsłuchowej spośród ponad 20 tomów akt, jakie liczy ta sprawa - poinformowała prok. Renata Mazur, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

12:12

Sprawą ujawnienia akt zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Warszawie. Na razie nie otrzymała jeszcze dokumentów śledztwa. O 15.00 w prokuraturze ma odbyć się briefing prasowy.

12:10

Szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych Marek Biernacki (PO) poinformował, że zamierza zwołać na przyszły tydzień posiedzenie komisji ws. wycieku akt śledztwa i chce zaprosić na nie prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta, a także przedstawicieli ABW.

- W przyszłym tygodniu - bo tu rozmawiałem z wiceprzewodniczącym (komisji-red.) panem Stanisławem Wziątkiem - postaramy się zaprosić pana prokuratora generalnego - powiedział Biernacki.

12:08

Radosław Sikorski powiedział, że trudno mieć wiarę w postępowanie, gdy wyciekają dane z aktami. Polityk podkreślił, że liczył na to, iż prokuratura ukarze winnych nielegalnego nagrywania i publikowania danych w sposób przestępczy. - Tymczasem mamy kolejne wycieki, to jest demolowanie instytucji państwa - zaznaczył. Marszałek ma nadzieję, że prokurator generalny po rozmowie z koordynatorem do spraw służb podejmie energiczne działania w tej sprawie.

12:00

Szef kancelarii premiera i koordynator służb specjalnych Jacek Cichocki ocenił, że jest to chyba najpoważniejszy tego typu wyciek z akt śledztwa w polskiej historii oraz że zasługuje on na najwyższe potępienie. Powiedział, że już rozmawiał z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem i o szybką analizę sytuacji poprosił szefa ABW, gdyż sytuacja jest "bardzo poważna". ABW ma zdecydować, czy opublikowane akta nie sparaliżują pracy służb.

- Same przecieki dewastują ład, który wszyscy powinniśmy chronić. To dewastowanie podstawowego systemu funkcjonowania instytucji - mówił.

 

11:55

Na temat wycieku wypowiedział się Antoni Macierewicz. W TVP1 polityk PiS stwierdził, że opublikowane dokumenty "Obnażyły do końca rządzących jako tych ludzi, którzy są odpowiedzialni za państwo, ich poziom moralny".

- Z tego muszą płynąć konsekwencje – stwierdził Macierewicz.

11:30

Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie w sprawie wycieku.

11:16

Już 14 godzin temu PG na swoim profilu na Twitterze zamieściła przepis kpk dotyczący zasad udostępniania akt sprawy.

 

 

 

11:06

Jak ustaliło RMF FM, co najmniej kilku osobom udzielono zgody na wgląd w te akta. Wśród nich byli podejrzani, ich adwokaci, pokrzywdzeni i ich pełnomocnicy. Niektórzy z nich otrzymali zezwolenie na wykonanie fotokopii. Z zastrzeżeniem jednak, że ich publikacja grozi odpowiedzialnością karną.

Prokuratura: Zbigniew S. zatrzymany ws. publicznego rozpowszechniania wiadomości ze śledztwa dot. podsłuchów.

Zbigniew Stonoga znany jest na portalach społecznościowych z kontrowersyjnych poczynań. Wczoraj wieczorem na swoim portalu na Facebooku opublikował ponad 2 tysiące zdjęć akt ze śledztwa w sprawie afery podsłuchowej, które prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa - Praga.

"Społeczeństwo powinno być sędzią w tej sprawie" - napisał Stonoga. W opublikowanym na profilu filmie Zbigniew Stonoga twierdzi, że opublikowane przez niego skany akt zostały znalezione na chińskim serwerze.

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wydarzenia
RZECZo...: powiedzieli nam
Wydarzenia
Nie mogłem uwierzyć w to, co widzę
Wydarzenia
Polscy eksporterzy podbijają kolejne rynki. Przedsiębiorco, skorzystaj ze wsparcia w ekspansji zagranicznej!
Materiał Promocyjny
Jakie możliwości rozwoju ma Twój biznes za granicą? Poznaj krajowe programy, które wspierają rodzime marki
Wydarzenia
Żurek, bigos, gęś czy kaczka – w lokalach w całym kraju rusza Tydzień Kuchni Polskiej