Centroprawica wygrywa w wyborach w Portugalii. Skrajna prawica rośnie w siłę (WIDEO)

Jak wynika z sondaży exit poll, centroprawicowy Sojusz Demokratyczny zajął pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Portugalii, tuż przed urzędującymi socjalistami. Brakuje mu jednak zdecydowanej większości do utworzenia rządu.

Publikacja: 10.03.2024 22:11

Pierwsze miejsce zajął centroprawicowy Sojusz Demokratyczny

Pierwsze miejsce zajął centroprawicowy Sojusz Demokratyczny

Foto: MIGUEL RIOPA / AFP

Sondaże opublikowane przez trzy główne kanały telewizyjne SIC, RTP i TVI plasują Sojusz w przedziale 27,6–33,0%, a Partia Socjalistyczna pozostaje nieco w tyle z wynikiem od 24,2% do 29,5% głosów.

Portugalscy populiści schodzą z tonu

Wydawałoby się, że kluczową rolę w rozmowach powyborczych odegra populistyczna, skrajnie prawicowa partia Chega, która ponaddwukrotnie przekroczyła wynik uzyskany w ostatnich wyborach na początku 2022 r., kiedy zdobyła 7,2%. Jednak Sojusz Demokratyczny (AD) jak dotąd wyklucza jakiekolwiek porozumienie z Chegą.

Sojusz Demokratyczny (AD) jak dotąd wyklucza jakiekolwiek porozumienie z Chegą

Lider Chegi Andre Ventura, były profesor prawa i telewizyjny ekspert ds. piłki nożnej, powiedział, że jest gotowy porzucić niektóre z najbardziej kontrowersyjnych propozycji swojej partii – takich jak chemiczna kastracja niektórych przestępców seksualnych i wprowadzenie kar dożywotniego więzienia – jeśli umożliwi to jego partii wejście do ewentualnego sojuszu rządzącego z innymi partiami prawicowymi.

Kampania na bazie antykorupcyjnej

Chega prowadziła swoją kampanię głównie na bazie antykorupcyjnej. Skandale związane z łapówkami spowodowały przedterminowe wybory po tym, jak były przywódca socjalistów i premier António Costa złożył w listopadzie rezygnację ze stanowiska po ośmiu latach pełnienia funkcji premiera w związku ze śledztwem dotyczącym korupcji dotyczącym jego szefa sztabu. Costa nie został oskarżony o żadne przestępstwo.

Czytaj więcej

Portugalia walczy z kryzysem i kończy z przyznawaniem tzw. złotych wiz

Frustracja społeczna związana z dotychczasową polityką narastała już przed krzykami dotyczącymi łapownictwa. Do niezadowolenia przyczyniły się niskie płace i wysokie koszty życia, które w zeszłym roku uległy pogorszeniu przez gwałtowny wzrost inflacji i stóp procentowych, w połączeniu z kryzysem mieszkaniowym i niedociągnięciami w publicznej służbie zdrowia.

Niezadowolenie dodatkowo podsyca Chega, która mogłaby najwięcej zyskać na obecnych nastrojach społecznych.

Sondaże opublikowane przez trzy główne kanały telewizyjne SIC, RTP i TVI plasują Sojusz w przedziale 27,6–33,0%, a Partia Socjalistyczna pozostaje nieco w tyle z wynikiem od 24,2% do 29,5% głosów.

Portugalscy populiści schodzą z tonu

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Putin chce zabić Zełenskiego. Jak Kreml próbuje się pozbyć prezydenta Ukrainy?
Polityka
Węgry mówią o "szalonej misji" NATO. Wykluczają swój udział
Polityka
Wielka Brytania wydali rosyjskiego attaché wojskowego. Spodziewa się histerii Moskwy
Polityka
Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa
Polityka
Zatrzymanie "rzekomego" rosyjskiego dezertera. Ambasada FR będzie się domagać wyjaśnień