Kamiński z Płocka, Kidawa-Błońska nie startuje z Warszawy

"Rzeczpospolita" poznała listy PO na Mazowszu. Nie brakuje na nich niespodzianek.

Aktualizacja: 30.07.2015 21:39 Publikacja: 30.07.2015 18:02

Małgorzata Kidawa-Błońska i Ewa Kopacz

Małgorzata Kidawa-Błońska i Ewa Kopacz

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska nie będzie startować w wyborach z listy w Warszawie - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Drugie miejsce w stolicy, z którego startowała cztery lata temu, przypadnie szefowi gabinetu politycznego Ewy Kopacz Marcinowi Kierwińskiemu. Sama premier otworzy listę i zmierzy się w bezpośrednim pojedynku z liderem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Miejsce w pierwszej trójce przyznano także konserwatywnej posłance Joannie Fabisiak.

Co z resztą warszawskich parlamentarzystów PO? Ci znaleźli się na dalszych miejscach. Były prezydent Warszawy Marcin Święcicki będzie startował z szóstej pozycji, Alicja Dąbrowska z siódmej, Michał Szczerba z ósmej, Ligia Krajewska z dziewiątej, Roman Kosecki z 10 (podobnie jak cztery lata temu, jego miejsce ma się kojarzyć z numerem, z jakim grał podczas swojej piłkarskiej kariery), a Leszek Jastrzębski z 11. Na 12. miejscu znalazła się także Ewa Czeszejko-Sochacka, która w Sejmie zastąpiła Donalda Tuska. Do Sejmu, zamiast do Senatu, jak cztery lata temu, będzie startował z czwartego miejsca Łukasz Abgarowicz, a zaraz za nim miejsce otrzymał wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski.

Platforma znalazła także miejsce dla byłego spin doktora PiS Michała Kamińskiego. Minister w Kancelarii Premiera otworzy płocką listę partii w jesiennych wyborach. Na "jedynce" zastąpi tam Julię Piterę, która w maju została wybrana do europarlamentu.

Niespodzianką jest brak na płockiej liście dotychczasowej "dwójki" i najbogatszego posła Mirosława Koźlakiewicza. Jego miejsce zajęła posłanka Elżbieta Gapińska. Zaraz za nią na liście znalazł się także były prezydent Ciechanowa Waldemar Wardziński, który stracił stanowisko w ostatnich wyborach samorządowych. Pokonał go wtedy były rzecznik PSL, 27-letni Krzysztof Kosiński.

W okręgu podwarszawskim, podobnie jak cztery lata temu, listę otworzy minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Drugie miejsce otrzymał były europoseł Paweł Zalewski, a z szóstego miejsca o mandat w Sejmie ubiegać się będzie mazowiecka radna sejmikowa Kinga Gajewska. Ta ostatnia była szczególnie widoczna w przegranej kampanii prezydenckiej Bronisława Komorowskiego. Z tzw. obwarzanka wystartuje także były piłkarz Dariusz Dziekanowski, który dostał 10. miejsce.

W Radomiu, skąd dotychczas startowała Kopacz, "jedynką" będzie Zbigniew Banaszkiewicz. Za nim miejsca dostali odpowiednio: 2. Ewa Freitag i 3. Leszek Ruszczyk.

Ciekawie prezentuje się również lista w okręgu siedlecko-ostrołęckim, którą tradycyjnie otworzy wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek. Z "dwójki" wystartuje była europosłanka Jolanta Hibner, a z "trójki" obecny poseł Jacek Kozaczyński. Wybrany z tego okręgu cztery lata temu Andrzej Kania dostał dopiero szóste miejsce. Przed nim znalazły się Elżbieta Lanc (4. miejsce), Mariusz Popielarz (5.). Z siódmego miejsca wystartuje zaś była wiceprezydent Siedlec Marta Sosnowska.

Decyzję o takim rozdziale miejsc podjął mazowiecki zarząd PO. Nie są to jednak ustalenia ostateczne, na kilku listach wciąż zostały puste pozycje.

Jak informuje serwis 300polityka.pl, który również dotarł do mazowieckich list PO, "jedynkę" otrzymać ma również Rafał Trzaskowski, ale nie wiadomo jeszcze z jakiego okręgu. Nie będzie to raczej Mazowsze.

Mazowiecka PO wskazała także kandydatów do Senatu. Jak udało się nam ustalić, ze stołecznego Śródmieścia startować będzie, podobnie jak w 2011 r., Barbara Borys-Damięcka. Nie zmienią się także kandydaci na Mokotowie - Marek Rocki oraz na Woli i Ochocie - Aleksander Pociej. Nie wybrano jeszcze kandydata w okręgu praskim. Cztery lata temu startował z niego Marek Borowski.

Pod Warszawą, w okręgu legionowskim o miejsce w Senacie ponownie będzie się ubiegać Teresa Aksamit, a w Radomiu Wojciech Gęsiak.

Kraj
Ćwiek-Świdecka: Nauczyciele pytają MEN, po co ta cała hucpa z prekonsultacjami?
Kraj
Sadurska straciła kolejną pracę. Przez dwie dekady była na urlopie
Kraj
Mariusz Kamiński przed komisją ds. afery wizowej. Ujawnia szczegóły operacji CBA
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?