Branża budowlana musi zacząć realnie działać w kierunku zrównoważonego rozwoju

Sektor nieruchomości i budownictwa odpowiada na świecie za około 38% emisji gazów cieplarnianych, 36% zużycia energii, około 40% generowanych odpadów stałych, 33% zużycia wody oraz około 50% globalnego wydobycia surowców. Najwyższy czas uświadomić sobie jak duży wpływ na świat ma ten sektor przemysłu.

Przedsiębiorstwa mogą mylnie postrzegać troskę o środowisko

Fałszywe zatroskanie przedsiębiorcy o środowisko naturalne, gdzie rzeczywistym powodem zmian wprowadzonych w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa jest chęć przyciągnięcia klientów oraz obcięcia kosztów, to greenwashing.

Odwaga sygnalistów: światło w cieniu praktyk biznesowych i prawnych

Przyszłość whistleblowingu rysuje się jako dynamiczny obszar, w którym ciągłe dążenie do poprawy standardów ochrony, budowania pozytywnej kultury organizacyjnej oraz adaptacji do zmieniającego się środowiska biznesowego i technologicznego stanowią klucz do skutecznego zapobiegania nadużyciom i promowania etyki w działalności gospodarczej i administracji publicznej.

Brak minimalnych gwarancji przy inwestycjach naruszy przepisy

Działania i inwestycje jednostki nie mogą być uznane za zgodnie z Taksonomią UE (ang. taxonomy- aligned), jeśli nie są prowadzone zgodnie z minimalnymi gwarancjami, nawet jeśli pozostałe warunki zostały spełnione.

Szanse i wyzwania dla działów HR

Raportowanie w obszarach ESG dla osób z działów HR będzie nie tylko wyzwaniem, ale też szansą na wniesienie kolejnej wartości do organizacji i pokazania, jak istotne są procesy związane z pracownikami.

Choroby wieku dziecięcego w ESG

W internecie można znaleźć grafikę, która w żartobliwy sposób przedstawia, jak szybko zwiększa się liczba ekspertek i ekspertów od ESG. Gepard, samolot, prędkość światła i dopiero ludzie od ESG. Mamy wiele eksperckich tytułów, ale za mało wiedzy i doświadczenia. Dużo potrzeb, ale też sporo nieporozumień. ESG w Polsce przeżywa fazę burzliwego rozwoju.

Raportowanie wpływu na powietrze, wodę, glebę

Europejskie standardy raportowania zrównoważonego rozwoju w zakresie środowiska opisane są w pięciu standardach tematycznych. Standard ESRS E2 poświęcony jest zanieczyszczeniom. Obejmuje on zanieczyszczenia powietrza, wody, gleby, w tym informacje na temat substancji potencjalnie niebezpiecznych oraz substancji wzbudzających szczególnie duże obawy, a także informacje na temat mikrodrobin plastiku.

Rola zarządu i rady nadzorczej w procesie raportowania

ESG nie powinniśmy postrzegać tylko przez pryzmat sprawozdawczości. Sprawozdawczość jest ważna, ale jest tylko wynikiem podjętych wcześniej działań. ESG to strategia i spojrzenie w przyszłość. Nie będąc nowoczesnym – de facto – mówimy o powolnym końcu każdej firmy.

Raporty ESG będą digitalizowane, znakowane i audytowane

Nowe wymagania w zakresie sprawozdawczości ESG stawiają wysoko poprzeczkę przedsiębiorcom i całemu rynkowi, oczekując, że raporty ESG poza zwiększonym zakresem ujawnień będą digitalizowane, znakowane znacznikami XBRL i audytowane – mówi Maria Biela, biegły rewident, dział wdrożeń Consolia ESG.

Wewnętrzne zapewnienie, czyli linie raportowania wyników w zakresie zrównoważonego rozwoju

Linie(struktury) raportowania działają w każdej spółce, są elementem ładu organizacyjnego, a informacje przekazywane w ramach poszczególnych linii zapewnienia są podstawą podejmowania decyzji i sprawowania nadzoru. Teraz w te ramy należy dodatkowo włożyć system informowania zarządu i rady/komitetu audytu na temat kwestii w zakresie zrównoważonego rozwoju, w tym ocen i wyników funkcjonowania systemów i funkcji (ESRS 2 GOV-1, GOV-2 i GOV-5).

Czy raportowanie ESG to już priorytet biznesowy?

Przedsiębiorcy mierzą się z coraz większym naciskiem na wdrażanie praktyk związanych z ESG. Okazuje się, że ESG nie jest już tylko trendem, a integralną częścią strategii biznesowej. Ignorowanie aspektów związanych z tym zagadnieniem może mieć negatywne konsekwencje dla organizacji.

Czy równość musi być prawnie regulowana?

Trzecie wydanie dodatku „ESG w praktyce” publikujemy w marcu, a więc miesiącu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet. 8 marca, zapewne każdy, kto w praktyce zajmuje się ESG, miał moment refleksji i przeszło mu przez myśl słowo: „równość”. Dlaczego? Chodzi o równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn w spółkach oraz o równy procent pań i panów we władzach firm. W obu tych obszarach przedsiębiorstwa mają nadal dużo do zrobienia, zwłaszcza jeśli chcą być postrzegane jako te zrównoważone.

Czy rynek i przedsiębiorstwa są gotowe na dyrektywę CSRD?

Raportowanie zgodne z dyrektywą CSRD oraz ze standardami ESRS może stanowić wyzwanie dla wielu podmiotów. Tłumaczyłoby to rosnące zainteresowanie uzyskaniem dostępu do wiedzy i kompetencji związanych z ESG poprzez poszukiwanie wsparcia ze strony wyspecjalizowanych podmiotów i doradców zewnętrznych.

ESRS E1: raportowanie w zakresie zmiany klimatu

ESRS E1 pozwala zrozumieć, jak firma wpływa na klimat. Chodzi o wpływ pozytywny, jak i negatywny oraz ten potencjalny, który przyczynia się do zmian klimatu. Kluczowa jest też identyfikacja ryzyk oraz działań, które przedsiębiorstwo podejmuje w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.

Międzynarodowe Standardy Zrównoważonego Rozwoju są odpowiedzią na oczekiwania rynku

Standardy MSSF S1 i MSSF 2 powstały, aby zwiększyć zaufanie interesariuszy do publikowanych informacji dotyczących zrównoważonego rozwoju. Nowe standardy mają pozwolić na uzyskanie wiedzy, czy raportujące przedsiębiorstwo działa w sposób zrównoważony i na tej podstawie podjąć racjonalne decyzje inwestycyjne.

Sygnaliści jako strażnicy społecznej odpowiedzialności

Sygnaliści odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu nieprawidłowości w organizacjach, co ma bezpośredni wpływ na społeczną stronę zrównoważonego rozwoju (Social w ESG).

Przedsiębiorcy muszą aktywnie działać w obszarze zrównoważonego rozwoju

Postrzeganie kwestii zrównoważonego rozwoju przez przedsiębiorców a ich realne działania nie są ze sobą zintegrowane. Badanie GlobeScan wskazuje na luki pomiędzy postrzeganiem ESG a rzeczywistymi działaniami, które przekładałyby się na realne rezultaty – mówi Maria Biela, biegły rewident, Dział Wdrożeń Consolia ESG.

Ujawnienia ogólne – obowiązkowe i nie takie łatwe w raportowaniu

Duże przedsiębiorstwa i jednostki dominujące dużych grup kapitałowych będą obowiązkowo musiały stosować ujawnienia na podstawie ESRS 2 w swoich raportach ESG. Dla nich zakazane będą uproszczone standardy.