Tomasz Siemoniak: Polska musi mieć jak najlepsze służby specjalne

Do końca marca zakończy się audyt w służbach – mówi Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych.

Publikacja: 02.02.2024 03:00

Tomasz Siemoniak: Polska musi mieć jak najlepsze służby specjalne

Foto: gov.pl

Jakiś czas temu zapowiedział pan audyt w służbach specjalnych. Czy jest już znany termin jego zakończenia?

Audyt odbywa się we wszystkich służbach. Wystartował kilkanaście dni temu i ma objąć wszelkie aspekty ich działania. Szacujemy, że powinien się zakończyć do końca marca.

Co ten audyt może przynieść?

Jest jego wiele aspektów. Nie zapominajmy, że najważniejszym zadaniem polskich służb specjalnych jest bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i to rozumiane w aspektach bezpieczeństwa zewnętrznego oraz różnych zagrożeń, które niesie za sobą trwająca bardzo blisko granic Polski wojna. Podstawowe pytanie jest więc takie – jak służby do tego podchodziły? Jak są zorganizowane, jakie działania zostały podjęte w poszczególnych obszarach. To jest kwestia różnych działań prowadzonych w ostatnich ośmiu latach, np. likwidacji przez rząd premier Beaty Szydło większości delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. To są kwestie współpracy z sojusznikami, pozycji polskich służb wywiadowczych. Tu nie chodzi o jakieś szukanie smaczków, tylko o bardzo kompleksową ocenę, w jakim stanie są w tym momencie polskie służby specjalne.

Czytaj więcej

Tomasz Siemoniak: Odbudujemy delegatury ABW

Czy w tym roku opinia publiczna pozna listę osób, które były nielegalnie inwigilowane przez system Pegasus?

Za moment wystartuje komisja śledcza, która będzie te sprawy badała. To jest też element jeszcze szybszego audytu z naszej strony, bo my tymi sprawami postanowiliśmy zająć się pilniej przed tym głównym audytem. Więc na pewno ta sprawa wymaga absolutnie solidnego, też publicznego rozliczenia.

Co poza audytem jest dla pana najważniejsze w tym roku?

To są procesy zapewnienia bezpieczeństwa Rzeczypospolitej w sytuacji dużego zagrożenia. To jest oczywiste, o tym mówią nasi sojusznicy. Dlatego myślę, że to jest absolutnie podstawowe zadanie.

Polska musi mieć świetne służby specjalne, które będą ostrzegały przed zagrożeniami, które będą budowały naszą odporność na te zagrożenia. Jeśli chodzi o kryterium, będzie nim to, czy w tych sprawach dokonaliśmy postępu. Oznacza to też widoczne działania, jak np. odbudowa delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, wzmocnienie kontrwywiadu i działania, o których nie będziemy informowali, ale które będą wzmacniały na różnych polach bezpieczeństwo.

Czytaj więcej

Rośnie liczba chętnych do pracy w CBA, ale Biuro czeka też fala odejść

Czy do końca tego roku dojdzie do likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego?

Mogę powiedzieć to, co zależy od rządu i większości demokratycznej. Na pewno będzie projekt, który oczywiście będzie po dyskusji, ale to parlament ma na koniec swój głos. Jeśli projekt będzie przyjęty, to pozostaje pytanie, co zrobi z nim prezydent Andrzej Duda. Ja mam nadzieję, że ta sprawa nie będzie przedmiotem takiej walki politycznej, prostej obstrukcji, bo mówimy to bardzo wyraźnie, mówi o tym też premier Donald Tusk, walka z korupcją jest priorytetem. Osiągnięcia w walce z realną korupcją, zwłaszcza korupcją rządzących, bo do tego tak naprawdę kiedyś zostało powołane CBA, są mizerne i chcemy to po prostu wszystko inaczej zorganizować.

Publicznie mówię o pewnym kierunku, który rozkłada akcenty i zadania w trzech instytucjach. Myślę o policji, gdzie by powstała antykorupcyjna struktura na wzór CBŚP. Myślę o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i myślę o Krajowej Administracji Skarbowej, która mogłaby przejąć analizę oświadczeń majątkowych.

Jakiś czas temu zapowiedział pan audyt w służbach specjalnych. Czy jest już znany termin jego zakończenia?

Audyt odbywa się we wszystkich służbach. Wystartował kilkanaście dni temu i ma objąć wszelkie aspekty ich działania. Szacujemy, że powinien się zakończyć do końca marca.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Nie chcemy polexitu, tylko reformy Unii Europejskiej”. Konwencja wyborcza PiS
Polityka
Rada ministrów na śmieciówkach. Jak zarabiali członkowie rządu w zeszłym roku?
Polityka
„Karczemna kłótnia” w PiS po decyzji o listach. Okupacja drzwi do gabinetu Jarosława Kaczyńskiego
Polityka
Sondaż: Broń atomowa USA w Polsce dzieli Polaków
Polityka
Hekatomba małych partii. Pod nóż idą ugrupowania m.in. Kołodziejczaka, Piecha i „Jaszczura”