Dzieci komunistycznego reżimu

Niemal natychmiast po śmierci Nicolae Ceausescu do kraju zjechali dziennikarze z całego świata. Ujawnili skandaliczne warunki w państwowych instytucjach dla „normalnych” dzieci i znacznie gorsze w przytułkach dla niepełnosprawnych, tak zwanych nieuleczalnych.

Publikacja: 12.04.2024 17:00

Dzieci komunistycznego reżimu

Foto: adobe stock

Po trwającym godzinę procesie, w mroźne popołudnie 25 grudnia 1989 roku, dokładnie o godzinie 16, rumuńscy żołnierze rozstrzelali Nicolae Ceausescu, megalomańskiego komunistycznego przywódcę kraju, oraz jego żonę Elenę. Ceausescu rządził przez 24 lata; w chwili jego śmierci ponad 170 tysięcy rumuńskich sierot żyło w instytucjach państwowych, gdzie dochodziło do rozmaitych nadużyć.

Nicolae Ceausescu, przeświadczony, że kapitał ludzki w postaci ogromnej siły roboczej przyniesie dobrobyt i międzynarodowy autorytet jednemu z najbiedniejszych krajów Europy, wdrożył radykalny plan zwiększenia wskaźnika urodzeń w Rumunii: zdelegalizował antykoncepcję i aborcję oraz obniżył ustawowy wiek uprawniający do zawierania małżeństw do 15 lat. Dziewczęta i kobiety, które zaszły w ciążę, były monitorowane, co miało zagwarantować, że nie dokonają aborcji, jednak za rządów Ceausescu ponad 10 tysięcy kobiet zmarło w wyniku nielegalnych zabiegów. Ponadto Ceausescu nakazał rodzinom posiadającym mniej niż pięcioro dzieci płacić „podatek od celibatu”. Kiedy dotknięci ubóstwem Rumuni nie byli w stanie utrzymać nakazanych im przez politykę dzieci, oddawali je do przepełnionych, pozbawionych personelu i niedofinansowanych placówek państwowych.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Derby Mankinka - tragiczne losy piłkarza Lecha Poznań z Zambii. Zginął w katastrofie
Plus Minus
Irena Lasota: Byle tak dalej
Plus Minus
Łobuzerski feminizm
Plus Minus
Latos: Mogliśmy rządzić dłużej niż dwie kadencje? Najwyraźniej coś zepsuliśmy
Plus Minus
Jaka była Polska przed wejściem do Unii?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?