IOZ nie uwzględniła argumentów ludzi Ziobry

Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN nie uwzględniła argumentów rzeczników dyscyplinarnych sędziów i uniewinniła dwoje sędziów oraz umorzyła ściganie trzeciego.

Publikacja: 29.04.2024 19:00

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz

Sędzia Sądu Najwyższego Wiesław Kozielewicz

Foto: PAP/Leszek Szymański

Jak informuje OKO.press, chodzi o sprawy, które stanęły na wokandzie IOZ 24 kwietnia.  Izba uniewinniła sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie ściganego przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę. 

Nie można karać za orzeczenie

Sędzia Chmielewski dostał zarzuty dyscyplinarne za podważenie w orzeczeniu z 2021 roku statusu neo-sędzi i neo-KRS. Sędzia zastosował wyroki ETPCz i TSUE stwierdzające, że awansowani przez upolitycznioną neo-KRS sędziowie nie dają obywatelom gwarancji procesu przed niezależnym sądem. Lasota zażądał dla Chmielewskiego dotkliwej kary dyscyplinarnej w postaci przeniesienia na inne miejsce służbowe.  

IOZ nieprawomocnie orzekła, że sędzia nie złamał prawa i że nie można ścigać sędziów za stosowanie prawa europejskiego.

- Sędzia ma prawo oceniać przepis zgodnie z własnym sumieniem i interpretacją. I nie można go za to karać. Nie można też sędziego za orzeczenie odsuwać od orzekania. Sędzia może wydać nawet wadliwe orzeczenie — mówił w uzasadnieniu przewodniczący składu sędzia Wiesław Kozielewicz.

Czytaj więcej

Izba Odpowiedzialności Zawodowej uchyliła zawieszenie sędziego Chmielewskiego

Sędzia może się wypowiadać jako obywatel

Druga sprawa ze środy także zakończyła się uniewinnieniem. Dotyczyła  sędzi Sądu Rejonowego w Bełchatowie Lucyny Szafrańskiej, której  zarzucono m.in. podpisanie apelu sędziów do OBWE w sprawie prezydenckich wyborów kopertowych.  

Ścigała ją neo-sędzia Anna Gąsior-Majchrowska, która jest zastępcą rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim. Nie było jej w środę na rozprawie. Prosiła o jej odroczenie tłumacząc, że nagle została wyznaczona do rozpoznania sprawy o tymczasowe aresztowanie.

Nowa Izba nie uwzględniła wniosku. Bo rozprawa może toczyć się pod jej nieobecność. Poza tym mogła wyznaczyć w zastępstwie innego rzecznika dyscyplinarnego. Ściganej sędzi też nie było. Reprezentował ją adwokat Michał Wawrykiewicz z Wolnych Sądów.

I ten wyrok uzasadniał sędzia Kozielewicz.

- Sędzia może się wypowiadać jako obywatel. Ale musi to godzić się z zasadą niezależności sędziów. Bo sędzia w dyspucie może mniej. Musi być odpowiedzialny za słowo — podkreślał sędzia. Według IOZ,  sędzia może wypowiadać się w sferze ustawodawstwa i funkcjonowania sądownictwa. Wynika to z orzecznictwa ETPCz.

Czytaj więcej

List 1278 - o ściganiu dycyplinarnym sędziów za podpisanie listu do OBWU

Sprawa sędziego Ferka nie powinna trafić do IOZ

Trzecia sprawa dotyczyła sędziego Macieja Ferka z Sądu Okręgowego w Krakowie. To jeden z bardziej aktywnych obrońców konstytucji i praworządności za rządów PiS. Jego dyscyplinarka obejmowała takie same zarzuty,  jak w przypadku sędziego Chmielewskiego, a postawił je zastępca rzecznika dyscyplinarnego Przemysław Radzik. Nie zdążył jednak złożyć wniosku o ukaranie, bo sprawę Ferka przejął nadzwyczajny rzecznik dyscyplinarny powołany przez ministra Adama Bodnara. Wycofał on dyscyplinarkę z IOZ, a zatem sprawa nie  została merytorycznie rozpoznana i została umorzona.

Sędzia Wiesław Kozielewicz, który i w tej sprawie przewodniczył składowi IOZ, podkreślał, że minister sprawiedliwości może powoływać swoich nadzwyczajnych rzeczników dyscyplinarnych i mogą oni przejmować sprawy na każdym etapie postępowania.  Dodał jednak, że wniosek o ukaranie sędziego Ferka w ogóle nie powinien trafić do sądu.

Czytaj więcej

Rzecznik Radzik nie odpuszcza krakowskim sędziom

Jak informuje OKO.press, chodzi o sprawy, które stanęły na wokandzie IOZ 24 kwietnia.  Izba uniewinniła sędziego Krzysztofa Chmielewskiego z Sądu Okręgowego w Warszawie ściganego przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Michała Lasotę. 

Nie można karać za orzeczenie

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać