Inflacja powyżej celu NBP. Trzeba się pogodzić z szybkim wzrostem cen usług Dane gospodarcze

Inflacja powyżej celu NBP. Trzeba się pogodzić z szybkim wzrostem cen usług

Inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii pozostaje wyraźnie powyżej celu NBP. I nie widać powodów, aby to się miało w najbliższych latach zmienić.

Gospodarka

Enrico Letta: Widać wyraźnie hamowanie Unii w porównaniu z USA

Piotr Soroczyński najlepiej opisał ścieżki inflacji i stóp

Najcelniejsze prognozy dotyczące kondycji polskiej gospodarki w 2023 r. formułował Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Wyprzedził pod tym względem zespoły ekonomistów z Banku Ochrony Środowiska oraz Alior Banku.

Banque de France: Mamy dość rezerw na pokrycie strat ze stóp procentowych

Bank centralny Francji stracił 12,4 mld euro i musiał pokryć to z własnych rezerw kapitałowych odłożonych na pokrywanie generalnych zagrożeń.

Szef Banku Litwy odpowiada na inicjatywę Andrzeja Dudy

Litwa może zwiększyć wydatki na obronność, jeżeli zniesie ulgi podatkowe i bardziej się zadłuży, zapowiedział prezes litewskiego banku centralnego Gediminas Šimkus. Bank przygotuje dla rządu propozycje dodatkowych źródeł finansowania obrony kraju.

Maleją inwestycje zagraniczne w Niemczech. Najgorzej od 10 lat

Zagraniczne firmy zmniejszyły w Niemczech inwestycje do poziomu najniższego od 10 lat — informuje Instytut ekonomiczny IW z Kolonii.

Jaka była inflacja w styczniu i lutym? GUS podał nowe, zaskakujące dane

Inflacja w lutym zmalała do najniższego od trzech lat poziomu 2,8 proc. z 3,7 proc. w styczniu. Pomogło mocne wyhamowanie wzrostu cen żywności.

Szwedzka skarbówka ściągnie podatki ze szpiega. Z wypłat, które dostał od Rosji

Skazany na dożywocie Peyman Kia, który przez 10 lat przekazywał szwedzkie tajemnice rosyjskiemu GRU ma nowy kłopot. Szwedzki urząd skarbowy domaga się podatku dochodowego od niezgłoszonych dochodów.

USA: Sprzedaż detaliczna gorsza od prognoz, wyższa inflacja producencka

Dane o sprzedaży detalicznej z USA za luty okazały się gorsze od prognoz. Wyższa niż oczekiwana była inflacja producencka. Nowych bezrobotnych było jednak mniej niż się spodziewano.

Węgry nie dostaną pieniędzy? Europarlament przeciwko Komisji Europejskiej

Komisja prawna Parlamentu Europejskiego chce zakwestionować w sądzie Unii decyzję Komisji o przyznaniu Węgrom 10,2 mld euro.

Wraca VAT na żywność. Co to oznacza dla portfeli polskich klientów?

Powrót 5-proc. VAT na artykuły spożywcze nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się niedawno obawiano. Podwyżka VAT na żywność oznacza według prezesa NBP Adama Glapińskiego podwyższenie inflacji o 0,9 procent.

Wyższa stawka VAT, czyli konieczne łatanie budżetowej dziury

Kasa państwa może odzyskać 12–13 mld zł rocznie po powrocie do 5-proc. VAT na żywność. Takie pieniądze starczą przykładowo na sfinansowanie 13. emerytury czy dwa miesiące wypłaty 800+.

Słaba pożywka dla inflacji. 5-procentowy VAT nie podniesie dramatycznie cen

Przywrócenie VAT na podstawowe artykuły żywnościowe do normalnego poziomu nie wpłynie na inflację tak mocno, jak się obawiano.

Inflacja w USA była w lutym wyższa od prognoz

Inflacja konsumencka w USA przyspieszyła z 3,1 proc. styczniu do 3,2 proc. w lutym. Średnio prognozowano, że pozostanie ona na dotychczasowym poziomie.

Była minister cyfryzacji Anna Streżyńska startuje w wyborach samorządowych

Była szefowa Urzędu Komunikacji Elektronicznej i minister cyfryzacji stara się o wejście do rady powiatu pruszkowskiego.

Żywność od kwietnia zdrożeje o 3-5 proc. Koniec z zerową stawką VAT

Obniżone stawki VAT na żywność mają obowiązywać tylko do końca marca, tarcza antyinflacyjna nie zostanie przedłużone – podaje we wtorkowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Odczujemy to w naszych portfelach.

Ministerstwo Finansów: Zerowa stawka VAT na żywności tylko do końca marca

Tarcza antyinflacyjna w postaci obniżonych stawek VAT nie będzie już przedłużana – wynika z wtorkowego komunikatu Ministerstwa Finansów.

Bezpieczeństwo Polski dużo kosztuje. Skąd wziąć na nie pieniądze?

Podwojenie wydatków na obronność do 4 proc. PKB, jest ogromnym obciążeniem dla finansów państwa. Potrzebny jest konsensus polityczny, jak to zrobić, by nie zrujnować naszego budżetu.

NBP nie uporał się z inflacją. Obniżki stóp procentowych były błędem

W Polsce realizuje się scenariusz, przed którym przestrzegało wielu ekonomistów: inflacja utrwala się na podwyższonym poziomie z powodu szybkiego wzrostu płac i konsumpcji.