Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Większość spółek zarejestrowanych w Polsce ma rok finansowy równy rokowi kalendarzowemu. Dla tych spółek nastał czas na sporządzenie sprawozdania finansowego, które zostanie zatwierdzone podczas zwyczajnego zgromadzenia wspólników. Podczas takiego zgromadzenia może zostać podjęta uchwała o wypłacie dywidendy.

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Zasady wypłaty dywidendy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Foto: Adobe Stock

Poniżej przybliżamy podstawowe zasady wypłaty dywidendy w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, większość zagadnień znajdzie jednak również zastosowanie przy spółkach akcyjnych. Zrozumienie kiedy i komu można wypłacić dywidendę, jakie warunki muszą być spełnione, co może wpływać na zdolność dywidendową oraz kiedy dywidenda nie może być wypłacona jest kluczowe nie tylko dla właścicieli – beneficjentów takie wypłaty, ale również dla członków zarządu czy głównych księgowych, którzy odpowiadają za proces zagospodarowania odpowiednich środków do wypłaty dywidendy i jej wypłaty.

Pozostało 97% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP