Aldona Salamon

Za czas łączenia rodzicielstwa z pracą trzeba odpowiednio zapłacić

Jeśli w okresie urlopu rodzicielskiego pracownik wróci do firmy na część etatu, zyskuje prawo do wydłużenia tego urlopu. Za ten okres otrzyma zasiłek naliczony według stawki procentowej, jaka mu przysługiwała podczas łączenia opieki z pracą.

Błąd w naliczeniu składek odbije się na stawce zasiłku

Jeśli zakład nadpłacił składki na ubezpieczenia pracownika, to po ich zwrocie nie tylko musi się rozliczyć z podwładnym, ale też sprawdzić, czy trzeba mu wyrównać wypłacone zasiłki. Ustalenie kwoty do wypłaty jest szczególnie trudne, gdy część zarobków podwładnego nie wchodzi do podstawy zasiłkowej.

Jak wyliczyć podstawę wymiaru składek ZUS

Już przy zarobkach sięgających miesięcznie niespełna 10 tys. zł trzeba pilnować, czy przychody nie przekroczą rocznej podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych. W 2015 r. nie trzeba ich płacić od nadwyżki przychodu ponad 118 770 zł.

ZUS: błąd spowodowany nadpłatą w składkach emerytalno-rentowych pracodawca musi zwrócić etatowcowi

Jeśli pracodawca odkryje, że opłacił za podwładnego składki emerytalno-rentowe, mimo przekroczenia rocznej podstawy ich wymiaru, musi mu zwrócić nadpłatę. To część przychodu do opodatkowania w miesiącu oddania nadwyżki.

Potrącenie wynagrodzenia: zbieg utrudnia liczenie

Po otrzymaniu zajęcia wynagrodzenia na poczet zaległości pracownika nie wystarczy pamiętać tylko o kwotach wolnych od zajęć. Konieczne jest też zachowanie ich granicy. Sytuacja się komplikuje, gdy dochodzi do zbiegu egzekucji.