0
Czy można zwolnić pracownika po zakończeniu urlopu macierzyńskiego?
aktualizacja: 03.03.2009, 11:30

[b]Za kilka tygodni kończy mi się urlop macierzyński i zamierzam wrócić do pracy. Przed urodzeniem dziecka kierowałam wydziałem. Czy po powrocie z urlopu macierzyńskiego jestem w jakiś sposób chroniona przed zwolnieniem? Czy pracodawca może mi wręczyć wymówienie np. po tygodniu pracy?[/b]

Pracownica będąca na urlopie macierzyńskim korzysta ze szczególnej ochrony przed zwolnieniem. Inaczej przedstawia się jednak sprawa po zakończeniu urlopu i powrocie do pracy.

Jeśli pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony, to pracodawca, aby rozwiązać z nią umowę, musi odpowiednio uzasadnić przyczyny wypowiedzenia. W praktyce nie będzie to łatwe w przypadku pracownicy powracającej po dłuższej przerwie.

Zgodnie z art. 183 [sup]2[/sup] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy[/link] pracodawca ma obowiązek dopuszczenia do pracy pracownika powracającego z urlopu macierzyńskiego co najmniej na stanowisku równorzędnym lub odpowiadającym jego kwalifikacjom. Jego wynagrodzenie powinno wynosić tyle, ile otrzymywałby, gdyby nie korzystał z urlopu macierzyńskiego.

Pracodawca, który ma zamiar rozwiązać umowę z pracownikiem powracającym z urlopu macierzyńskiego, powinien brać pod uwagę wykładnię wynikającą z prawa europejskiego. Zgodnie z wyrokiem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 11 października 2007 r. (nr sprawy C-460/06), przepisy dyrektywy unijnej zakazują nie tylko wypowiadania umów o pracę w czasie urlopu macierzyńskiego, ale też zabraniają podejmowania jakichkolwiek czynności przygotowawczych przed upływem okresów ochronnych.

Na ten temat piszemy również w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/56599,247513_Mloda_matke_mozesz_przeniesc_na_gorsza_posade__ale_bez_zmiany_pensji.html]"Młodą matkę możesz przenieść na gorszą posadę, ale bez zmiany pensji"[/link].

Polecamy również nasze serwisy:

[link=http://www.rp.pl/temat/56599.html]Dobra Firma » Kadry » Zwolnienia z pracy » Ochrona przed zwolnieniem » Pracownicy na urlopach[/link]

[link=http://www.rp.pl/temat/56582.html]Dobra Firma » Kadry » Urlopy » Urlop macierzyński[/link]

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" zamieszczonego na stronie www.rp.pl/regulamin i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem zamieszczonym na stronie www.rp.pl/licencja

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
KOMENTARZ DNIA

POLECAMY

KOMENTARZE