Rz: W ostatnim czasie przyjęliśmy kilka osób, w tym na umowy-zlecenia, i obecnie mamy 22 zatrudnionych. Czy to oznacza, że mam zacząć rozliczać za nich nie tylko składki, ale także należne im zasiłki i inne świadczenia z ubezpieczeń społecznych?

Krystyna Padzik: Wszystko zależy od tego, czy osoby zatrudnione na podstawie umów-zleceń są zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z art. 61 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa przedsiębiorca, który w dniu 30 listopada ma zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 osób, czyli 21 i więcej, ma obowiązek wypłacać i rozliczać za nich świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku zleceniobiorców ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne, więc do limitu określonego w ustawie wliczają się tylko te osoby, które zostały zgłoszone do tego ubezpieczenia. Co ważne, w przypadku osób zatrudnionych na etacie do limitu wlicza się wszystkie osoby zgłoszone do ubezpieczenia chorobowego bez względu na wymiar czasu ich pracy. Zatrudniony na pół etatu liczy się tak samo jak pracujący w pełnym wymiarze.

Jednemu z pracowników urodziło się dziecko. Chce przejąć zasiłek macierzyński od żony, gdy tylko to będzie możliwe. Problem w tym, że jego żona przed porodem prowadziła działalność gospodarczą. W myśl dotychczasowych przepisów są wątpliwości, czy pracownik może przejąć wypłatę zasiłku od małżonka prowadzącego działalność. Czy możemy wypłacić takiej osobie zasiłek macierzyński, gdy złoży do nas o to wniosek?

Pracownikowi przysługuje zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego, który powinien przypadać bezpośrednio po okresie wykorzystanym przez matkę dziecka. Pracownik może więc skorzystać z zasiłku macierzyńskiego już po upływie 14 tygodni pobierania zasiłku przez matkę.

—not. mrz