Jak podała KNF aktywa SKOK Arka nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań. Kasa posiada ujemne fundusze własne i straty z lat ubiegłych oraz wykazuje bieżące straty z działalności podstawowej, a Kasa Krajowa na obecnym etapie nie podjęła decyzji o udzieleniu SKOK Arka adekwatnej pomocy finansowej.

To kolejna kasa z zarządem komisarycznym.

Niedawno KNF wprowadziła taki zarząd w SKOK Jowisz, pod koniec lipca w dwóch kasach: SKOK Polska i Powszechna SKOK. Oprócz tego zarządy komisaryczne działają w SKOK Kujawiak oraz w SKOK im. Stefana kard. Wyszyńskiego.

W ponad 20 kasach trwają postępowania w sprawie ewentualnego wprowadzenia komisarza. W 41 na 50 działających SKOK są wdrażane programy naprawcze. Sektor SKOK wykazuje straty i dziurę kapitałową.

Na początku sierpnia zapadło ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie systemu SKOK. TK uznał, że wprowadzenie nadzoru nad kasami było uzasadnione, mieści się w kategorii interesu społecznego i służy ochronie depozytów. Jednocześnie orzekł, że zakres nadzoru wobec małych kas ma być mniejszy. Wyrok oznacza, że ustawodawca musi uzależnić model kontroli nad SKOK od ich wielkości. Trybunał dał 18 miesięcy na to, by Sejm poprawił zakwestionowany przepis. Depozyty SKOK podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.