Kolejne polskie miasta w przewodniku Michelina. „Imponująca oferta kulinarna”

Po Krakowie, Warszawie i Poznaniu do przewodnika Michelin Polska dołączają Gdańsk, Gdynia i Sopot. Wybrane restauracje z tych miast znajdą się na liście rekomendowanych.

Publikacja: 25.04.2024 12:51

Kolejne polskie miasta w przewodniku Michelina. „Imponująca oferta kulinarna”

Foto: PAP, Jerzy Ochoński

Najnowsza polska edycja przewodnika Michelin zostanie rozszerzona o województwo pomorskie - informuje Michelin Polska w komunikacie. Dzięki temu w zestawieniu rekomendowanych restauracji znajdą się lokale z Gdańska, Gdyni i Sopotu. Dołączą one do wyróżnionych restauracji z Krakowa, Warszawy i Poznania, które pojawiły się dotąd w przewodniku Michelin Polska.

Pełne zestawienie restauracji rekomendowanych w tegorocznej edycji przewodnika Michelin Polska zostanie ogłoszone 20 czerwca.

Podczas wizyty na Pomorzu inspektorzy Michelina skosztowali potraw reprezentujących różnorodne style - od tradycyjnych specjałów regionalnych po dania nowoczesne, pełne inspiracji z całego świata wynikających z portowej historii Gdańska.

Czytaj więcej

Winnice mają klaster. „Nie musimy jeździć do Toskanii. Bądźmy enoturystami w Polsce”

- Cieszymy się z rozszerzenia przewodnika Michelin Polska o województwo pomorskie, gdzie pracuje wielu utalentowanych szefów kuchni reprezentujących różnorodne style - mówi międzynarodowy dyrektor przewodników Michelin Gwendal Poullennec, cytowany w komunikacie.

- Trójmiejskie lokale dołączają do już istniejącego zestawienia restauracji z Krakowa, Poznania i Warszawy. Nasi inspektorzy odkrywali ten piękny region, zwiedzając Gdańsk i jego wspaniałe Stare Miasto, urokliwą Gdynię i Sopot, a także malownicze tereny poza Trójmiastem. Oferta kulinarna regionu jest imponująca, co gwarantuje smakoszom i miłośnikom podróży niezapomniane wrażenia - dodaje.

Pomorze w kulinarnej elicie

- Z wielką radością i satysfakcją przyjąłem wiadomość, że Pomorze zostało kolejnym - czwartym - polskim regionem, który uzyskał pozytywną opinię inspektorów słynnego przewodnika Michelin i tym samym znalazł się w elitarnym gronie najlepszych kulinarnych destynacji. Oznacza to, że Polska doskonale wpisuje się w najnowsze światowe trendy kulinarne - podkreśla prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szmytke.

Obecność polskich miast w przewodniku Michelina to efekt umowy podpisanej przez Polską Organizację Turystyczną z wydawnictwem.

„Proces selekcji do przewodnika pozostaje jednak całkowicie niezależny. O wyborze decydują działający anonimowo inspektorzy, a przewodnik Michelin współpracuje z Polską Organizacją Turystyczną wyłącznie w zakresie działań marketingowych i promocyjnych” - czytamy w komunikacie.

Czytaj więcej

Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO

Najnowsza lista rekomendowanych restauracji z Polski zostanie przygotowana zgodnie z metodologią Michelina, która opiera się na pięciu kryteriach zapewniających spójność wyboru: jakość składników, harmonia smaków, opanowanie techniki kulinarnej, osobowość szefa kuchni wyrażona w jego daniach i spójność widoczna zarówno w całym menu, jak i na przestrzeni czasu.

Poza restauracjami przewodnik Michelin zawierał będzie listę rekomendowanych hoteli, która obejmie ponad 5 tysięcy obiektów w ponad 130 krajach, wybranych przez ekspertów Michelina ze względu na wyjątkowy styl, jakość obsługi i niepowtarzalność.

Pierwszy przewodnik Michelin został opublikowany we Francji na przełomie XIX i XX wieku w formie praktycznych porad dla francuskich kierowców, co miało również wspierać sprzedaż opon. Do dziś inspektorzy stosują te same kryteria wyboru miejsc, co wtedy.

Zanim Wyjedziesz
Nowe oblicze Kairu. Stolica Egiptu chce na dłużej zatrzymać turystów
Zanim Wyjedziesz
Powodzie w Kenii. Turystów w rezerwacie Masai Mara zdejmowano z drzew
Zanim Wyjedziesz
Egipt otwiera masowo nowe hotele, restauracje i centra nurkowania. "Taka strategia"
Zanim Wyjedziesz
Najlepsze dla turystów stolice Europy. Warszawa wyprzedziła Paryż i Londyn
Zanim Wyjedziesz
Winnice mają klaster. „Nie musimy jeździć do Toskanii. Bądźmy enoturystami w Polsce”
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej