Ukraiński Boeing uciekł Rosjanom. Kijów chce otwarcia nieba

Boeing 737-300 należący do ukraińskich linii Skyline Express odleciał z kijowskiego lotniska Boryspol i bezpiecznie wylądował około południa we środę 20 grudnia na lotnisku Tarbes we Francji.

Publikacja: 20.12.2023 18:26

Boeing 737-300 należący do ukraińskich linii Skyline Express odleciał z kijowskiego lotniska Boryspo

Boeing 737-300 należący do ukraińskich linii Skyline Express odleciał z kijowskiego lotniska Boryspol

Foto: Adobe Stock

Ukraińcy uznali tę operację za wielki sukces i dowód, że są gotowi do wznowienia cywilnego ruchu lotniczego. Tyle, że decyzją regulatorów ruchu lotniczego - ukraińskiego i europejskiego (EASA) niebo nad Ukrainą, ze względu na trwającą w tym kraju wojnę z Rosją, pozostaje zamknięte.

Byli tylko piloci

Na pokładzie ewakuowanego samolotu nie było żadnych pasażerów, byli tam tylko piloci a lot miał status technicznego. Był to także swojego rodzaju test dla kijowskiego lotniska Boryspol. Jego prezes, Oleksij Dubrewskij od maja 2023 przekonuje, że kijowskie porty lotnicze są gotowe do wznowienia operacji. Ten lot miał więc być kolejnym dowodem i dla lotniska i służb, że mają sytuację pod kontrolą. Ukraińcy nie zwolnili tam ani jednego pracownika od wybuchu wojny a lot Skyline był kolejnym testem dla Boryspola.

Czytaj więcej

Lotnisko w Kijowie ma wkrótce znów przyjmować samoloty. Pomogą Koreańczycy

Dla Ukraińców było to ogromne wydarzenie. Prezydent Wołodymyr Zełeński, powiedział, że „otwarcie lotnisk będzie oznaczać zwycięstwo Ukrainy, a w szczególności jej gospodarki”.

Ta strategiczna inicjatywa toruje drogę do wznowienia regularnej działalności, gdy tylko pozwoli na to odpowiednia ocena ryzyka” – czytamy na stronie internetowej lotniska Boryspol.

Trzy airbusy Wizz Aira jeszcze czekają

To kolejny przypadek, po airbusie A320 należącym do węgierskich linii Wizz Air, który rosyjska inwazja zastała na lotnisku we Lwowie, a potem bezpiecznie został ewakuowany do Polski. Tyle, że w tym przypadku zagrożenie było mniejsze, niż w przypadku loty Skyline. Ze Lwowa do polskiej granicy jest ok 100 km, z Boryspola do granicy rumuńskiej ( bo tamtędy poleciała maszyna Skyline ) 600 kilometrów.

Wizz Air ma jeszcze trzy samoloty uziemione na Ukrainie. W dwóch z nich zostały wymontowane silniki i wywiezione bezpiecznie do Katowic. Jak powiedział „Rzeczpospolitej” prezes Wizz Aira, Jozsef Varadi potrzeba będzie tygodnia, aby dowieźć je na kijowskie lotnisko Żuljany i ponowne zamontowanie, gdyby okazało się, że można już stamtąd bezpiecznie operować.

Czytaj więcej

József Váradi, prezes Wizz Air: Wybryk Brauna nie ma znaczenia

Możliwe to będzie jednak dopiero wówczas, kiedy unormuje się sytuacja polityczna na Ukrainie. Ogółem Ukraińcom udało się ewakuować z Boryspola podczas wojny 4 maszyny pasażerskie.

Wożą Polaków na wakacje

Linia lotnicza Skyline Express obsługuje obecnie pasażerów z Polski i krajów bałtyckich , których wywozi lotami czarterowymi do innych krajów Europy, Egiptu i Turcji. Jej flota składa się z jednego Boeinga 737-800, pięciu Boeingów 757-300, trzech Boeingów 767-300ER i jednego Boeinga 777-300. Osiem z tych maszyn operuje z terytorium Polski i są zbazowane w naszym kraju.W rejestrze cywilnych statków powietrznych Ukrainy znajdują się obecnie już jedynie dwa B777: boeing 777-200 upadłego narodowego przewoźnika International Airlines of Ukraine oraz Boeing 777-300ER z 2007 roku, który został zarejestrowany 14 lipca 2023 roku na okres do maja 2024 roku. Wcześniej był to Boeing 777-300ER z 2007 roku. zarejestrowany w Azur Air Ukraine. W rejestrze jako właściciel statku powietrznego wskazano spółkę Aercap Ireland Capital Designated Activity Company.

Niebo nad Ukrainą zostało zamknięte wkrótce po rosyjskiej inwazji 24 lutego 2022. A dla podróżnych z Ukrainy głównym lotniskiem z którego odlatują stał się Rzeszów.

Ukraińcy uznali tę operację za wielki sukces i dowód, że są gotowi do wznowienia cywilnego ruchu lotniczego. Tyle, że decyzją regulatorów ruchu lotniczego - ukraińskiego i europejskiego (EASA) niebo nad Ukrainą, ze względu na trwającą w tym kraju wojnę z Rosją, pozostaje zamknięte.

Byli tylko piloci

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Transport
Nowy Jork dociśnie kierowców. Przejazd 5. Aleją droższy od doby postoju pod PKiN
Transport
Miał być przełom, ale go nie ma. Boeing nie przekonał regulatora
Transport
Co z polskim samochodem elektrycznym? Chińczycy mogą się wycofać
Transport
Wystartowała psia linia lotnicza. Zwierzę poleci bez smyczy, kagańca i klatki
Transport
Lufthansa przyznaje się do błędu. Kawa i herbata będą za darmo
Transport
„Jak skok z drabiny na główkę”. Skąd się biorą i czym grożą silne turbulencje