Choć odeszli z urzędu, to zostaną w nim na zawsze

Po zmianie włodarzy w niektórych miastach wydłużają się „galerie prezydenckie” w ratuszach z portretami byłych prezydentów.

Publikacja: 09.05.2024 15:16

Własną galerię prezydencką ma m.in. Koszalin. Powieszono w niej portrety fotograficzne byłych prezyd

Własną galerię prezydencką ma m.in. Koszalin. Powieszono w niej portrety fotograficzne byłych prezydentów, którzy rządzili miastem w ciągu ostatnich 51 lat

Foto: UM Koszalin

Ale nie wszystkie samorządy decydują się na taki krok. - Najlepszą formą upamiętnienia odchodzącego prezydenta są zrealizowane przez niego zadania, które diametralnie odmieniły nasze miasto. W ciągu piętnastu lat kadencji Piotr Grzymowicz zrealizował ponad setkę zadań wartości ok. czterech mld złotych – mówi Patryk Pulikowski, rzecznik prezydenta Olsztyna.

Przypomina, że wśród nich jest m.in. zbudowanie od podstaw systemu transportu tramwajowego, co nie zdarzyło się w żadnym innym polskim mieście po wojnie.

Galeria pełna prezydenckich portretów

Wybrani w kwietniowych wyborach prezydenci, burmistrzowie, czy wójtowie mają za sobą pierwsze dni rządzenia.

W części stery władzy przejęły zupełnie nowe osoby wygrywając z wieloletnimi prezydentami, jak w Gdyni, Toruniu, Mielcu czy w Koszalinie.

Choć prezydenci, którzy zakończyli kadencję z końcem kwietnia – nie pojawiają się już w ratuszu, to nie znikają z nich na zawsze. 

W Krakowie od 1874 r., kiedy swoją kadencję skończył prezydent Józef Dietl, istnieje tzw. Galeria Prezydencka z portretami byłych włodarzy.

Przed kilkoma dniami w sali Kupieckiej pałacu Wielopolskich w Krakowie zawisł portret prezydenta Jacka Majchrowskiego. Jest to już 19 portret w Galerii Prezydenckiej.

Znajdują się tam podobizny m.in. prezydentów Krakowa, którzy rządzili miastem po 1989 roku: Jacka Woźniakowskiego, Krzysztofa Bachmińskiego, Józefa Lassoty oraz Andrzeja Gołasia.

Autorami innych portretów z prezydenckiej galerii są m.in. Wojciech Kossak, Teodor Axentowicz czy Teodor Grott.

Początkowo obrazy były umieszczone w sali obrad, jednak po remoncie sali posiedzeń w 1926 roku wszystkie zostały przeniesione do holu prezydenckiego.

Czytaj więcej

Aleksander Miszalski, nowy prezydent Krakowa: Chcemy zacząć budować metro w 2028 r.

Portret prezydenta Jacka Majchrowskiego powstał w jeszcze w 2005 roku na koniec pierwszej kadencji prezydenckiej.

Jego autorem jest Andrzej Okińczyc, który malował również podobiznę prezydenta Jacka Woźniakowskiego.

– To portret autorstwa wybitnego malarza, który wybrał moją naturalną pozę, w której często mnie można zobaczyć. Jestem tu sporo młodszy i mam jeszcze trochę czarnych włosów – mówił prezydent Majchrowski.

Własną galerię prezydencką ma też Koszalin. Powieszono w niej portrety fotograficzne byłych prezydentów, którzy rządzili miastem w ciągu ostatnich 51 lat.

Tym miastem od 2010 roku rządził Piotr Jedliński. Startował on także w tegorocznych wyborach,  ale w drugiej turze przegrał z Tomaszem Sobierajem z Koalicji Obywatelskiej. Dostał 49 proc. głosów. Były już prezydent uzyskał natomiast mandat radnego Koszalina. 

Mogą pamiętać o inwestycjach byłego prezydenta

Z kolei radnym Torunia tej kadencji jest Michał Zaleski, który przez niemal 22 lata rządził tym miastem. - Jestem szczęśliwy, że przez tyle lat mogłem u boku mieszkanek i mieszkańców tworzyć współczesny Toruń – miasto ciekawe, atrakcyjne i dostrzegane z perspektywy Polski oraz Europy – napisał w mediach społecznościowych były prezydent.

Podkreślił, że ma poczucie osiągnięcia wielu celów i podołania niezwykle trudnym wyzwaniom.

- Wśród nich znajduje się oczywiście przygotowanie Torunia do wejścia do wspólnoty europejskiej i umiejętne wykorzystanie w kolejnych latach związanych z tym benefitów. Za sukces Torunia uznaję też spokojne przejście miasta przez kryzysy ekonomiczne w świecie i Polsce z lat 2007–2010 oraz 2022–2023 czy przez czas pandemii w latach 2020–2021 – wyliczał były prezydent Zaleski.

W Toruniu brak jest galerii prezydenckiej, podobnie w Olsztynie, gdzie od 2009 roku rządził Piotr Grzymowicz, obecnie radny miasta.

Jak podkreśla rzecznik Olsztyna Patryk Pulkowski prezydent zostawia po sobie za to wiele inwestycji. To nie tylko nowe linie tramwajowe, ale też zadania skierowane na sport i rekreację, jak modernizacja hali Uranii, urządzenie brzegów jeziora Krzywego, rewaloryzacja miejskich parków, czy zakończony ostatnio program nasadzeń, kiedy na terenie miasta zasadzono niemal trzy tys. drzew oraz dziesiątki tysięcy krzewów, bylin, kwiatów.

Czytaj więcej

Wybory samorządowe 2024: Koniec z wieloletnimi prezydentami i burmistrzami

Od dziesięciu lat prezydentem Zgierza jest Przemysław Staniszewski, a we wtorek złożył ślubowanie i rozpoczął swoją trzecią kadencję.

Więc na swój portret w ramach tzw. pocztu prezydentów jeszcze musi zaczekać. Taką galerię stworzono na korytarzu prowadzącym do sali, w której odbywają się sesje Rady Miasta. Wisi tam kilka obrazów z byłymi prezydentami i burmistrzami Zgierza.

Pomysłodawcą takiej galerii był sekretarz miasta Robert Chocholski. Niektóre namalowane postacie nieco odbiegają od rzeczywistości.

- Naszym celem nie było prześmiewcze pokazanie portretów prezydentów, a upamiętnienie ich kadencji oraz oddanie im w ten sposób szacunku – tłumaczył sekretarz Zgierza w Radiu Łódź.

Ale nie wszystkie samorządy decydują się na taki krok. - Najlepszą formą upamiętnienia odchodzącego prezydenta są zrealizowane przez niego zadania, które diametralnie odmieniły nasze miasto. W ciągu piętnastu lat kadencji Piotr Grzymowicz zrealizował ponad setkę zadań wartości ok. czterech mld złotych – mówi Patryk Pulikowski, rzecznik prezydenta Olsztyna.

Przypomina, że wśród nich jest m.in. zbudowanie od podstaw systemu transportu tramwajowego, co nie zdarzyło się w żadnym innym polskim mieście po wojnie.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Społeczności lokalne
Nie cudzoziemcy, lecz nowi mieszkańcy. Jak miasta integrują imigrantów?
Społeczności lokalne
Największe miasta zrealizowały już z sąsiednimi samorządami ponad 400 inwestycji
Społeczności lokalne
Mija czas na zaprzysiężenie nowych włodarzy. Wielu zrobi to w ostatniej chwili
Społeczności lokalne
Pierwsi wyborcy głosują już w wyborach samorządowych 2024. Korespondencyjnie
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy
Społeczności lokalne
Nie ma cię w rejestrze? Nie będziesz mógł głosować w wyborach samorządowych
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?