Pakistan bez Twittera i Instagramu. Stanowcza reakcja Stanów Zjednoczonych

Departament Stanu USA potępił odcięcie dostępu do Internetu w Pakistanie i wezwał rząd tego kraju do zniesienia ograniczeń. Po protestach wyborczych pojawiły się tam utrudnienia w korzystaniu m.in. z mediów społecznościowych.

Publikacja: 21.02.2024 23:02

Po wyborach w Pakistanie doszło do masowych demostracji

Po wyborach w Pakistanie doszło do masowych demostracji

Foto: Reuters

Organizacje monitorujące dostęp do Internetu zwróciły uwagę na przerwy w dostępie do sieci i ograniczenia w łączeniu się z poszczególnymi aplikacjami. Stało się to po protestach wywołanych zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości podczas wyborów w Pakistanie.

Jesteśmy zaniepokojeni wszelkimi doniesieniami o ograniczeniach korzystania z wolności słowa i zrzeszania się w Pakistanie.

rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller

– Jesteśmy zaniepokojeni wszelkimi doniesieniami o ograniczeniach korzystania z wolności słowa i zrzeszania się w Pakistanie, w tym o częściowym lub całkowitym odcięciu Internetu wprowadzonym przez rząd. Obejmuje to oczywiście platformy mediów społecznościowych – powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.

Stany Zjednoczone wzywają do poszanowania wolności słowa

Miller poinformował, że Waszyngton wezwał Pakistan do poszanowania wolności słowa i „przywrócenia dostępu do wszelkich mediów społecznościowych, które zostały ograniczone, w tym Twittera”. Powiedział też, że apel USA został przekazany Pakistanowi oficjalnymi kanałami.

NetBlocks, organizacja monitorująca cyberbezpieczeństwo i zarządzanie Internetem, przytoczyła przykłady ograniczeń. „Statystyki pokazują, że X/Twitter pozostaje w Pakistanie w dużej mierze ograniczony od czterech dni; restrykcje zostały nałożone w sobotę w związku z rozpowszechnieniem na platformie informacji dotyczących oszustw wyborczych” – zakomunikował.

Opóźnione wyniki wyborów w Pakistanie

Wyborcy w Pakistanie udali się do urn na początku tego miesiąca. W dniu wyborów nie działał internet mobilny, niezwykle opóźnione były też wyniki, co doprowadziło do oskarżeń o sfałszowanie głosowania.

Czytaj więcej

Karty w Pakistanie rozdaje armia

Obawy dotyczące procesu wyborczego w Pakistanie wyraziły m.in. Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Unia Europejska.

Społeczeństwo
Alarmujący raport WHO: Połowa 13-latków w Anglii piła alkohol
Społeczeństwo
Rosyjska wojna z książkami. „Propagowanie nietradycyjnych preferencji seksualnych”
Społeczeństwo
Wielka Brytania zwróci cztery włócznie potomkom rdzennych mieszkańców Australii
Społeczeństwo
Pomarańczowe niebo nad Grecją. "Pył może być niebezpieczny"
Społeczeństwo
Sąd pozwolił na eutanazję, choć prawo jej zakazuje. Pierwszy taki przypadek