Prokuratorzy podzieleni, ale krytyczni w sprawie Wrzosek

Środowisko liczy, że medialne zarzuty wobec prokurator Wrzosek nie potwierdzą się. „Nie można być gońcem kancelarii” – podkreślają.

Publikacja: 04.04.2024 04:30

Prokurator Ewa Wrzosek

Prokurator Ewa Wrzosek

Foto: PAP/Tomasz Gzell

Emocje wokół prokurator Ewy Wrzosek nie słabną. 28 marca portal Wirtualna Polska opublikował tekst wskazujący, że złożone przez nią wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, mogły powstać poza siedzibą prokuratury. Według mediów dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance. Efektem są dwa postępowania i reakcja adwokatury. Ta ostatnia żąda wyjaśnień w sprawie ustalenia jak było naprawdę.

Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej prowadzi już śledztwo w sprawie wniesienia do kilkunastu sądów okręgowych na terenie kraju pism procesowych datowanych na 30 listopada 2023 roku – informuje Przemysław Nowak, rzecznik PK. Niezależnie od tego prowadzone jest także postępowanie wyjaśniające (dyscyplinarne) w tej sprawie związane z prokurator Wrzosek.

Czytaj więcej

Nowy wątek w sprawie prokurator Ewy Wrzosek. Adwokatura chce wyjaśnień

Niepokój prokuratorów

Szybko pojawia się także stanowisko Zarządu Stowarzyszenia Prokuratorów „ Lex Super Omnia” , którego członkiem jest prokurator Wrzosek.

- Od momentu powstania stowarzyszenia wielokrotnie reagowaliśmy na próby upolitycznienia i podporządkowania prokuratury politycznej władzy wykonawczej. Z tego względu z autentycznym niepokojem obserwujemy doniesienia medialne dotyczące aktywności Pani prokurator Ewy Wrzosek i podjęcia przez nią, na wniosek jednego z ówczesnych posłów, działań związanych z mediami publicznymi - piszą jego członkowie.

I domagają się wyjaśnienie publicznie podnoszonych pod jej adresem zarzutów. Postepowania trwają.

O opinię zapytaliśmy prokuratorów. Mariusz Krasoń, p.o szefa Stowarzyszenia Lex Super Omnia mówi Rzeczpospolitej, że sytuacja jest trudna ale on czeka spokojnie na rozstrzygnięcie toczących się postępowań.

- Ich wynik będzie miał duże znaczenie z punktu widzenia działalności stowarzyszenia – dodaje.

Prokurator Jarosław Onyszczuk (także z Lex Super Omnia) podkreśla, że rozumie dylematy jakie musiała rozstrzygnąć w swoim sumieniu pani prokurator podejmując te działania. - Myślę, że Ewa Wrzosek miała świadomość na jakich warunkach działa naruszając pewne reguły prac biura. – To doświadczona, bardzo zaangażowana w walkę o praworządność prokurator – uważa.

Czytaj więcej

Tomasz Pietryga: Prokurator Ewa Wrzosek już sporo straciła, czy straci cała prokuratura?

Obawa co do zarzutów

Jacek Skała, przewodniczący Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury RP wypowiada się w podobnym tonie.

- Jest w tej sprawie prowadzone postępowanie w Wydziale Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej więc nie chciałbym tego szerzej komentować - zastrzega. I dodaje, że nie zna dowodów, nie wie nawet czy zabezpieczono sprzęt na którym drukowano dokumenty, monitoring, czy przesłuchano pracowników kancelarii adwokackiej.

- Mam nadzieję, że zarzuty które pojawiły się w materiale prasowym nie potwierdzą się. Godziłoby to w wizerunek prokuratury ale też i zawodu prokuratora. Prokurator nie może działać na zlecenie jakichkolwiek podmiotów zewnętrznych, a tym bardziej polityków. Nie może wykorzystywać swoich uprawnień procesowych na rzecz osób trzecich, wcielając się w rolę ich pełnomocnika do załatwiania spraw — wskazuje prokurator Skała. - Z ustawy wynika jasno czym ma zajmować się jako strażnik praworządności występujący w imieniu państwa. Zgodnie z literą prawa prokurator w żadnym wypadku nie może być gońcem kancelarii adwokackich. Dlatego jeszcze raz podkreślam, że nie chciałbym aby potwierdziła się informacja, że jakikolwiek prokurator biega na pocztę z pismami przygotowanymi w kancelariach naszych przeciwników procesowych – dodaje.

Czytaj więcej

Szef adwokatury o sprawie prokurator Wrzosek: granice zostały przekroczone

Zapytaliśmy też kilku innych prokuratorów. Ci, już nieoficjalnie, bywali dużo surowsi dla prokurator Wrzosek. Na pytanie o ocenę sytuacji padały określenia: doigrała się; prokurator jest od ciężkiej pracy a nie od aktywności w social mediach.

Sama zainteresowana dziś nie chce już zabierać głosu. W jedynym wywiadzie jakiego po wybuchu afery udzieliła właśnie Rz powiedziała, że prokurator nie wykonuje swoich obowiązków służbowych wyłącznie w siedzibie jednostki, w której jest zatrudniony. I dodała, że wnioski o zabezpieczenie zostały nadane w placówce pocztowej, poza przyjętym systemem obiegu korespondencji służbowej, gdyż ich wysyłka w siedzibie prokuratury mokotowskiej zostałaby uniemożliwiona przez prokurator rejonową Warszawa Mokotów Monikę Laskowską. - Umieściłam je w portalu sądowym, po zalogowaniu z wykorzystaniem służbowego adresu e-mail. Na ten adres kierowana była również zwrotna korespondencja sądowa – wyjaśniała prokurator Wrzosek.

Emocje wokół prokurator Ewy Wrzosek nie słabną. 28 marca portal Wirtualna Polska opublikował tekst wskazujący, że złożone przez nią wnioski do sądów, mające zablokować działania PiS w sprawie mediów publicznych, mogły powstać poza siedzibą prokuratury. Według mediów dokumenty mogły być przygotowane w kancelarii Clifford Chance. Efektem są dwa postępowania i reakcja adwokatury. Ta ostatnia żąda wyjaśnień w sprawie ustalenia jak było naprawdę.

Pozostało 91% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać