Michał Gabriel-Węglowski: Architektura bezpieczeństwa

Najlepsze procedury nie rozwiną skrzydeł bez przemyślenia, jak korzystać z nich efektywnie.

Publikacja: 02.02.2022 10:42

Michał Gabriel-Węglowski: Architektura bezpieczeństwa

Foto: Adobe Stock

Bezpieczeństwo państwa składa się, to truizm, z dwóch wymiarów: zewnętrznego i wewnętrznego. W szerokim znaczeniu na stabilność kraju wpływają nie tylko czynniki zwykle i logicznie utożsamiane z bezpieczeństwem (np. wojsko), ale też siła gospodarki, struktura demograficzna, nakłady na naukę i innowacyjność, dystrybucja dochodu narodowego zapobiegająca zbytnim nierównościom społecznym etc.

Niemniej o zabezpieczeniu zewnętrznym przesądzają w pierwszej kolejności sprawna, nowoczesna siła militarna, profesjonalne służby wywiadowcze oraz siła oddziaływania politycznego przede wszystkim przez sprawną dyplomację. Bezpieczeństwo wewnętrzne gwarantuje triada funkcjonalna: skuteczne zwalczanie przestępczości i ochrona porządku publicznego, za którą odpowiada przede wszystkim policja i inne służby śledcze; ochrona systemu demokratycznego i instytucji państwa przed działaniami destabilizującymi, jak szpiegostwo, nielegalny lobbing i agentura wpływu, ekstremizm i terroryzm polityczny, gdzie głównym czynnikiem przeciwdziałania są służby specjalne oraz wymiar sprawiedliwości w obszarze prawa karnego, sprawowany przez sądy i przynajmniej w teorii przez Trybunał Stanu. Pierwsza i druga płaszczyzna częstokroć się zazębiają, a efekt działania służb powinien znajdować swój finał w sprawie karnej. Jednocześnie na tych trzech polach rozpięta jest działalność prokuratury, którą ustawodawca nie od dziś wyposażył w bardzo szerokie i istotne kompetencje na każdym z nich.

Pozostało 86% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt