Inwestycyjne hity pierwszego półrocza 2023 z GPW

Po rozczarowującym poprzednim roku na warszawskiej giełdzie znów inicjatywę przejęli kupujący, co co przełożyło się na wysokie stopy zwrotu z akcji. Czy dobra passa tegorocznych liderów zwyżek ma szanse na kontynuację w II półroczu 2023 r.?

Publikacja: 11.07.2023 14:01

Pierwsza polowa 2023 r. okazała się bardzo udana dla posiadaczy akcji spółek z GPW.

Pierwsza polowa 2023 r. okazała się bardzo udana dla posiadaczy akcji spółek z GPW.

Foto: AdobeStock

Pierwsza polowa 2023 r. okazała się bardzo udana dla posiadaczy akcji spółek z warszawskiego parkietu. Mimo przejściowych zawirowań na globalnych rynkach krajowe akcje kontynuowały odrabianie strat po fatalnym 2022 r. O ile w pierwszych miesiącach roku prym wiodły mniejsze spółki, o tyle w dalszej jego części na celownikach inwestorów znalazły się akcje największych firm z WIG20.

Czytaj więcej

Branże i spółki z GPW, które mogą dać zarobić w drugiej połowie 2023 roku

Banki na fali wzrostowej

Wśród największych firm najbardziej okazałą stopę zwrotu w półroczu przyniosły walory banków, które w tym roku wróciły do łask u inwestorów po mocnej przecenie w 2022 roku. Prym w tym gronie wiodły akcje Santander Banku Polska, zyskując ok. 50 proc. Na podium najbardziej opłacalnych inwestycji w WIG20 znalazło się także miejsce dla dwóch innych reprezentantów tego sektora, Aliora i mBanku, których akcje również przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu. Mimo solidnych zwyżek w ostatnich miesiącach zdaniem ekspertów walory banków nie wyczerpały jeszcze potencjału i nadal są warte uwagi w perspektywie kolejnych miesięcy. – Sektor bankowy wciąż ma potencjał, gdzie znany wyrok TSUE i rozłożone w czasie sprawy kredytów frankowych są już uwzględnione w cenach. Stopy procentowe raczej zostaną z nami na dłużej na wyższych poziomach, więc i marża odsetkowa powinna cieszyć inwestorów przy rosnącej akcji kredytowej. Przedłużenie wakacji kredytowych nie powinno zmienić diametralnie postrzegania tego sektora – argumentuje Bartłomiej Zalewski, dyrektor ds. inwestycyjnych BM Alior Banku. Ponadto rynek wiąże też pewne nadzieje z rządowym programem „bezpieczny kredyt 2 proc.”, który powinien ożywić sprzedaż kredytów mieszkaniowych.

Benefit Systems

Na celowniku kupujących znalazły się także spółki o średniej kapitalizacji z indeksu mWIG40. Papiery jedynie co trzeciej firmy z indeksu przyniosły ich posiadaczom stratę. Najlepiej wypadły w tym gronie akcje Benefit Systems, których cena wzrosła ponad dwukrotnie. Rynek docenił szybko poprawiające się wyniki spółki, która pokazała nie tylko spektakularny wzrost liczby kart sportowych, ale również wysokie marże. – Szybko rośnie liczba aktywnych kart Benefit Systems, obecnie spółka posiada ponad 200 własnych placówek w atrakcyjnych lokalizacjach i rozwija działalność za granicą. Spółka jest niewątpliwym beneficjentem rosnącej świadomości co do znaczenia aktywności fizycznej dla utrzymania zdrowia i wzrostu zainteresowania pracodawców kwestiami dobrostanu pracowników – wyjaśnia Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ. – Wyniki spółki za I kwartał br. zaskoczyły nas ogromną skalą wzrostu liczby sportowych kart i imponującymi marżami zysku. W br. spółka przejmie łącznie 22 kluby fitness na dobrych warunkach i oczekuje poprawy rentowności w ujęciu rok do roku – zauważa.

Czytaj więcej

Dywidendy do wzięcia jeszcze w 2023 roku. Najbardziej hojne spółki

Synektik

Najbardziej efektowne zyski przyniosły w I półroczu papiery małych spółek z indeksu sWIG80. Dwu- czy nawet trzycyfrowe stopy zwrotu w tym segmencie nie były niczym nadzwyczajnym. Prym w tym segmencie wiódł Synektik, który może się pochwalić stopą zwrotu wynoszącą prawie 145 proc. Inwestorzy docenili dynamiczny rozwój biznesu spółki, którego motorem jest segment sprzedaży sprzętu medycznego i rozwiązań IT oraz świadczenia usług serwisowych, co znajduje potwierdzenie w skokowej poprawie wyników finansowych firmy. – Synektik notuje wysoki popyt na dostawy robotów chirurgicznych da Vinci, spółka przebiła nasze wcześniejsze oczekiwania dotyczące sprzedaży systemów da Vinci w Polsce i Czechach. Wierzymy, że dynamika utrzyma się w kolejnych latach, m in. w miarę wzrostu liczby zabiegów w Polsce - ocenia Łukasz Kosiarski, analityk Ipopemy.

OT Logistics

Dobrą ubiegłoroczną passę kontynuowały akcje OT Logistics, Spółka będące największym w Polsce operatorem portowym w tym roku radziła sobie na tyle dobrze, że jej kurs poszybował w górę o 160 proc., co było najbardziej okazałą stopą zwrotu w indeksie szerokiego rynku WIG. Impulsem do zwyżki notowań była skokowa poprawa wyników finansowych, będąca efektem wysokiego popyt na usługi portowe. To zaowocowało wypłatą pierwszej od siedmiu lat dywidendy. Dodatkowo zarząd zapowiedział, że chce powrócić do regularnych wypłat w kolejnych latach. Co istotne, w ocenie zarządu OT Logistics pozytywnie wyglądają także perspektywy 2023 roku, co stwarza realną szansę na kolejny skok wyników.

Pierwsza polowa 2023 r. okazała się bardzo udana dla posiadaczy akcji spółek z warszawskiego parkietu. Mimo przejściowych zawirowań na globalnych rynkach krajowe akcje kontynuowały odrabianie strat po fatalnym 2022 r. O ile w pierwszych miesiącach roku prym wiodły mniejsze spółki, o tyle w dalszej jego części na celownikach inwestorów znalazły się akcje największych firm z WIG20.

Banki na fali wzrostowej

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Rynek Kapitałowy
Polskie akcje z brzydkiego kaczątka zamieniły się w pięknego łabędzia
Rynek Kapitałowy
W co inwestować w 2024 roku. Specjaliści polecają
Rynek Kapitałowy
Duże spółki z WIG20 na celowniku inwestorów. Które wybrać?
Rynek Kapitałowy
Branże z GPW, które mogą pozytywnie zaskoczyć po zmianie rządu
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Rynek Kapitałowy
W Revolut moża handlować akcjami spółek z Europy od 1 euro