Tychy: Rządy w mieście przejmuje komisarz wybrany przez Mateusza Morawieckiego

Bogdan Białowąs przejął 14 listopada obowiązki prezydenta miasta Tychy. Ten fotel będzie zajmował do przyszłorocznych wyborów samorządowych. Na swoich komisarzy wciąż czekają m.in. Sopot czy Inowrocław.

Publikacja: 14.11.2023 15:21

Tychy

Tychy

Foto: Martin52t, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons

- Na komisarza Tychów premier Mateusz Morawiecki powołał Bogdana Białowąsa – przekazała Alina Kucharzewska, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Niemal miesiąc premier zwlekał z powołaniem w Tychach osoby pełniącej funkcję prezydenta, który po wyborze Andrzeja Dziuby do Senatu przejąłby jego obowiązki do czasu wiosennych wyborów samorządowych.

Kim jest Bogdan Białowąs, komisarz, który będzie rządził w Tychach?

Dziubę, wieloletniego prezydenta Tychów, zastąpił Bogdan Białowąs, który dziś rozpoczął swoją pracę w tyskim Urzędzie Miasta.

Czytaj więcej

Komisarze w urzędach, ale jeszcze nie wszystkich. Nowy rząd ich wymieni?

Tyski komisarz ma 66 lat. W latach 80. był aktywnym działaczem „Solidarności” w ówczesnej kopalni „Lenin”, uczestniczył i współorganizował strajki w tym zakładzie, był delegatem na II Zjazd „Solidarności” Śląsko-Dąbrowskiej i aktywistą Komitetów Obywatelskich „S” przed wyborami z 1989 roku. Nowy komisarz jest też emerytowanym prezesem spółki „Śródmieście”, która zajmuje się wynajmem i zarządzaniem nieruchomościami, działalnością wydawnicza czasopism, prowadzeniem informacyjnego portalu tychy.pl oraz zarządzaniem infrastrukturą telekomunikacyjną.

Inne miasta wciąż czekają na komisarzy

To już ostatni dzwonek na wybór komisarzy, bo do 15 listopada włącznie prezydenci czy osoby pełniące ich funkcję muszą złożyć do Rady Miasta projekt budżetu na przyszły rok.

Na komisarza Tychów premier Mateusz Morawiecki powołał Bogdana Białowąsa

Alina Kucharzewska, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

Na swoich komisarzy czekają jeszcze Sopot, Inowrocław, czy Pruszcz Gdański – miasta, których włodarze w październiku także dostali się do parlamentu. Dlaczego procedury powołania komisarzy się przeciągają? – To nie jest prosta procedura – tłumaczył kilka dni temu Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

- Wymaga złożenia stosownego wniosku danego kandydata, który musi spełnić kilkanaście warunków. Po pierwsze oczywiście musi być niekarany i to wydaje się dość łatwe, pobranie takiego zaświadczenia. Następnie musi zrezygnować z funkcji samorządowych w sposób skuteczny. Bardzo często mówimy o radnych, mówimy o osobach, które pełnią również funkcje np. w radach nadzorczych, są prezesami różnych instytucji – przekazał wojewoda.

Bogdanowicz przypomniał, że osoba wskazana na komisarza miasta czy gminy nie może także prowadzić działalności gospodarczej.

-Te sprawy powodują u kandydatów takie komplikacje i problemy. Z reguły to nie jest jeden dzień, to nie jest wysłanie nazwiska, a potem się martwimy. To jest wymóg ustawowy. Możemy też zacząć działać dopiero w momencie, kiedy jest wygaszony mandat wójta, burmistrza, prezydenta. Bardzo często to następuje dużo później niż sam moment, w którym medialnie wydaje się, że już można zacząć działać. Jednak my nasze działanie podejmujemy dopiero po wygaszeniu przez komisarza wyborczego takiej funkcji - wyjaśniał wojewoda.

- Na komisarza Tychów premier Mateusz Morawiecki powołał Bogdana Białowąsa – przekazała Alina Kucharzewska, rzecznik Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Niemal miesiąc premier zwlekał z powołaniem w Tychach osoby pełniącej funkcję prezydenta, który po wyborze Andrzeja Dziuby do Senatu przejąłby jego obowiązki do czasu wiosennych wyborów samorządowych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał partnera
Dolny Śląsk mocno stawia na turystykę
Regiony
Samorządy na celowniku hakerów
Materiał partnera
Niezależność Energetyczna Miast i Gmin 2024 - Energia Miasta Szczecin
Regiony
Nie tylko infrastruktura, ale też kultura rozwijają regiony
Regiony
Moc wydarzeń na 25-lecie Dolnego Śląska