Środki pieniężne w sprawozdaniu finansowym

Środki pieniężne to podstawowa kategoria aktywów, występująca we wszystkich podmiotach gospodarczych bez względu na ich wielkość czy specjalizację. Choć kategoria ta jest powszechnie znana to przed sporządzeniem sprawozdania finansowego warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach związanych z pozycją szeroko rozumianych środków pieniężnych.

Publikacja: 22.11.2023 02:00

Środki pieniężne w sprawozdaniu finansowym

Foto: Adobe Stock

Środki pieniężne są częścią aktywów pieniężnych, a te są zdefiniowane wprost w ustawie o rachunkowości (dalej uor). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 25 uor za aktywa pieniężne należy uznać wszelkie krajowe środki płatnicze, waluty obce oraz dewizy zarówno przechowywane w kasie, jak i na rachunkach bankowych. Co ważne do tej kategorii zalicza się również inne aktywa finansowe, w szczególności naliczone odsetki od aktywów finansowych. Kryterium warunkującym przypisanie innych aktywów finansowych do pozycji środków pieniężnych jest termin wymagalności (płatności) w ciągu 3 miesięcy od dnia ich otrzymania, wystawienia, nabycia lub założenia (lokaty).

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online