Ujawnienia informacji związanych ze wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

W związku z reformą wskaźnika referencyjnego stopy procentowej Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości wniosła poprawki do Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej. Wszystko dla zapewnienia właściwego odzwierciedlenia skutków reformy w sprawozdaniach finansowych.

Publikacja: 10.05.2023 02:00

Ujawnienia informacji związanych ze wskaźnikiem referencyjnym stopy procentowej

Foto: Adobe Stock

W 2012 roku grupa banków została oskarżona o manipulowanie stopami procentowymi kwotowanymi na rynku międzybankowym (IBOR) w czasie kryzysu finansowego. Rzekome manipulacje nadszarpnęły zaufanie do dotychczas stosowanych stóp procentowych, takich jak LIBOR a powiększająca się różnica między stopą LIBOR a stopą wolną od ryzyka stworzyła zapotrzebowanie na stopę alternatywną, która byłaby bardziej wiarygodna i zbliżona do stopy wolnej od ryzyka. Ponadto, ze względu na spadek wolumenu transakcji na rynku, stawka LIBOR w coraz większym stopniu opierała się na eksperckiej ocenie banków, a nie na rzeczywistych transakcjach.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt