Rachunkowość instrumentów finansowych, a zarządzanie ryzykiem walutowym

Rozwój i popularyzacja derywatów zmusza księgowych do pogłębionej analizy tego zagadnienia. Rachunkowość instrumentów finansowych staje się coraz bardziej istotnym elementem nowoczesnej rachunkowości finansowej.

Publikacja: 14.12.2016 06:00

Rachunkowość instrumentów finansowych, a zarządzanie ryzykiem walutowym

Foto: 123RF

Dynamiczny rozwój światowych gospodarek wymusza zastosowanie przez spółki coraz bardziej zaawansowanych instrumentów finansowych. Wraz z rozwojem technologicznym świat nie staje się coraz bardziej spokojny i przewidywalny. Wręcz przeciwnie. Niepokoje społeczne, terroryzm czy zmiany polityczne w wielu krajach powodują dużą niepewność w gospodarce. Miarą niepewności i nieprzewidywalności na rynku walutowym jest zmienność (volatility). Volatility to matematyczne wyliczenie ryzyka, które przedsiębiorca musi ponieść w niepewnych czasach. W spokojniejszych okresach zmienność będzie dość niska, w czasach burzliwych potrafi być bardzo wysoka. Zmienność jest nieodłącznym elementem wyceny instrumentów finansowych (derivatives). Dlatego bardzo ważny jest moment, w którym przedsiębiorca podejmuje decyzję o zakupie lub sprzedaży instrumentów finansowych. W niniejszym artykule przedstawię trzy grupy instrumentów:

Pozostało 90% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt