Jak wycenić i wykazać w sprawozdaniu koszty prac rozwojowych

Wciąż postępujące procesy globalizacji stawiają dziś wiele wyzwań przed przedsiębiorstwami. Silna konkurencja i dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe sprawiają, że wiele firm bezustannie musi się dostosowywać i nadążać za otoczeniem. Dlatego spółki często decydują się na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych w swojej branży, co wiąże się z poniesieniem swego rodzaju kosztów.

Publikacja: 11.01.2022 14:03

Jak wycenić i wykazać w sprawozdaniu koszty prac rozwojowych

Foto: Fotorzepa, Dominik Pisarek Dominik Pisarek

Jednoznacznej definicji prac rozwojowych ustawa o rachunkowości nie formułuje. Na podstawie przepisów określić można jedynie, że koszty zakończonych prac rozwojowych należy zaliczać do wartości niematerialnych i prawnych. W ustawie o rachunkowości (dalej: uor) wskazuje na to art. 3 ust. 1 pkt 14, według którego wartości niematerialne i prawne to nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego wykorzystania, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, przeznaczone do używania na potrzeby jednostki, a w szczególności:

Pozostało 96% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt