Kultura: poligon rozwoju

Dzieła kultury pobudzają naszą wyobraźnię i wzbudzają refleksję nad tym, co często umyka nam w codziennej gonitwie. Uczą wrażliwości, empatii i umiejętności krytycznego myślenia.

Publikacja: 04.10.2015 19:48

Krzysztof Dudek

Krzysztof Dudek

Foto: Rzeczpospolita

Każdy z nas może przywołać ważną dla siebie książkę, piosenkę czy film. Ważną, czyli taką, dzięki której odczuliśmy zmianę w sobie. Takie doświadczenia budują naszą tożsamość.

Aktywności kulturalne są także prawdziwym poligonem doświadczalnym naszego życia społecznego. To tutaj możemy swobodnie eksperymentować, bez zagrożenia dla poczucia własnej wartości. Tworząc samemu – malując wspólnie murale, tworząc wiersze czy batiki w domowym zaciszu – jak i zapoznając się z efektami pracy innych osób. W ten sposób nie tylko budujemy swój kapitał kreatywności, ale też – poprzez wspólne twórcze działania – nawiązujemy relacje z innymi ludźmi. Dodatkowo uczymy się w bezpiecznych warunkach wyciągać wnioski z własnych i cudzych porażek, nie boimy się błędów, jesteśmy gotowi brać odpowiedzialność za swoje czyny. Dzięki tym „ćwiczeniom bojowym" lepiej sobie radzimy w innych sferach życia.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Publicystyka
Sondaż: Komisja ds. badania wpływów rosyjskich dzieli Polaków. Wyborcy PiS przeciw
Publicystyka
Jerzy Haszczyński: Polska była proizraelska, teraz głosuje w ONZ za Palestyną
Publicystyka
Artur Bartkiewicz: Czy sprawa sędziego Tomasza Szmydta najbardziej zaszkodzi Trzeciej Drodze i Lewicy?
Publicystyka
Bogusław Chrabota: Jarosław Kaczyński podpina się pod rolników. Na dłuższą metę wszyscy na tym stracą
Publicystyka
Jacek Nizinkiewicz: Czy rekonstrukcja rządu da nowe polityczne paliwo Donaldowi Tuskowi