Koronawirus: powrót do pracy po kwarantannie bez formalności

Pracodawca nie może żądać od pracownika, który odbył kwarantannę, udokumentowania, że jest zdrowy. Może mu jednak zaproponować wykonanie testu na wirusa SARS-CoV-2 na koszt firmy.

Aktualizacja: 15.11.2020 10:33 Publikacja: 15.11.2020 00:01

Powrót do pracy po koronawirusie

Powrót do pracy po koronawirusie

Foto: AdobeStock

Pracownik odbył kwarantannę, ponieważ miał kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Zastanawiam się, czy mając obowiązek dbałości o zdrowie pozostałych podwładnych, mogę zażądać od tej osoby przedstawienia zaświadczenia z  sanepidu wykonania i uzyskania ujemnego wyniku testu na obecność COVID-19? – pyta czytelnik.

Kwarantanna odbywana na podstawie decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub państwowego granicznego inspektora sanitarnego, o jakiej mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1845) to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Z uwagi zaś na fakt, że przepisy dotyczące badań kontrolnych nie mają w tym przypadku zastosowania, pracodawca nie powinien kierować pracownika poddanego kwarantannie do poradni badań profilaktycznych.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać