Czy to koniec PAP?

Sąd rejestrowy zgodził się na wszczęcie likwidacji Polskiej Agencji Prasowej. Likwidacja nie musi jednak oznaczać zaprzestania działalności.

Publikacja: 30.01.2024 07:22

Polska Agencja Prasowa

Polska Agencja Prasowa

Foto: Adobe Stock

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Warszawie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego likwidację spółki akcyjnej Polska Agencja Prasowa. Likwidatorem jest Marek Błoński.

Wszczęcie procedury likwidacyjnej w PAP to – według zapowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – początek procesu zmian w mediach publicznych.

Minister działający jako walne zgromadzenie akcjonariuszy w tych spółkach podjął decyzję o wszczęciu procedury likwidacyjnej także w TVP i spółkach Polskiego Radia.

Dotychczas sądy odmówiły wszczęcia likwidacji spółki TVP SA oraz „centralnej” spółki Polskiego Radia. Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz zapowiedział jednak skorzystanie z możliwości zaskarżenia decyzji referendarzy sądowych w tych sprawach.

Sądy zgodziły się natomiast na wszczęcie procedury likwidacyjnej 13 z 17 spółek prowadzących regionalne rozgłośnie Polskiego Radia. Wciąż bez wpisów o likwidacji – mimo złożonych wniosków – pozostają spółki państwowego nadawcy w Kielcach, Lublinie, Olsztynie i w Poznaniu.

Przypomnijmy, że Sąd Rejonowy w Warszawie, odmawiając rejestracji procedury likwidacyjnej centralnej spółki Polskiego Radia oraz TVP SA, zwrócił uwagę na ustawową niemożność likwidacji tych spółek. Wskazał też, że charakter spółek regionalnych PR jest nieco inny, a ustawa o radiofonii i telewizji nie zabrania ich likwidacji.

Działalność PAP jest regulowana osobną ustawą o Polskiej Agencji Prasowej. Nie zawiera ona wyraźnego zakazu likwidacji spółki PAP SA, która z mocy ustawy nie może się znaleźć pod niczyją kontrolą polityczną. Możliwość rozwiązania i likwidacji PAP przewiduje jej statut w § 41 ust. 4 pkt 4. Zapisano tam, że takie czynności wymagają uchwały walnego zgromadzenia.

Oznacza to, że o likwidacji może zdecydować minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Likwidacja spółek mediów publicznych nie musi oznaczać zaprzestania ich działalności. Tak wynikało z zapowiedzi ministra Sienkiewicza. W komunikacie o zamiarach wszczęcia likwidacji tych spółek wspominano zresztą, że „stan likwidacji może być cofnięty w dowolnym momencie przez właściciela”, czyli Skarb Państwa.

Z komunikatu rozesłanego pracownikom PAP przez likwidatora wynika, że Agencja nie zaprzestanie działalności. Marek Błoński zauważył w nim, że uchwała walnego zgromadzenia akcjonariuszy zobowiązuje likwidatora do tego, by w procesie likwidacji „spółka prawidłowo realizowała swoje ustawowe zadania i przekazywała odbiorcom rzetelne, obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i z zagranicy”.

Czytaj więcej

Sąd zdecydował w sprawie likwidacji Polskiej Agencji Prasowej

W poniedziałek Sąd Rejonowy w Warszawie wpisał do Krajowego Rejestru Sądowego likwidację spółki akcyjnej Polska Agencja Prasowa. Likwidatorem jest Marek Błoński.

Wszczęcie procedury likwidacyjnej w PAP to – według zapowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego – początek procesu zmian w mediach publicznych.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać