Impreza z symbolicznym toastem to nie powód do zwolnienia

Udział pracowników w pożegnalnym spotkaniu po godzinach, z niewielką ilością alkoholu, za zgodą pracodawcy, na terenie firmy, nie stanowi ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych uzasadniającego rozwiązanie umowy.

Aktualizacja: 03.05.2016 11:12 Publikacja: 03.05.2016 10:51

Impreza z symbolicznym toastem to nie powód do zwolnienia

Foto: 123RF

Sąd Najwyższy zajął się sprawą, w której chodziło o dyscyplinarne zwolnienie dwóch pracownic. W zakładzie pracy odbywało się pożegnanie pracowników, którzy odchodzili z pracy, tj. księgowej oraz dyrektorazakładu pracy. Przed spotkaniem pożegnalnym pracownica wystąpiła do dyrektora o wyrażenie zgody na zorganizowanie po godzinach pracy poczęstunku w pomieszczeniu socjalnym znajdującym się w piwnicy, informując, że zamierza poczęstować gości ciastem oraz niewielką ilością alkoholu. Dyrektor wyraził zgodę na taki poczęstunek. Pracownice, które o godzinie 15.30 opuszczały firmę, zostały zaproszone na spotkanie. W trakcie spotkania pracownice wypiły w niewielkich ilościach alkohol. Około godziny 17 do miejsca spotkania wkroczyła policja, która poddała uczestników spotkania badaniu na obecność alkoholu w organizmie. I stwierdzono obecność alkoholu w wydychanym powietrzu. Żaden z uczestników spotkania nie był „pijany – w stanie nietrzeźwości". Niektórzy w ogóle nie pili. Pracodawca jako przyczyny rozwiązania umów wskazał ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych w tym dniu polegające „na przebywaniu w miejscu pracy po godzinach pracy i spożywaniu alkoholu na terenie zakładu pracy po godzinach zakończenia pracy do czasu interwencji policji".

Pozostało 82% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt