Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

Pracodawcy znajdujący się w trudnej sytuacji ekonomicznej mogą w porozumieniu z pracownikami zawiesić stosowanie niektórych przepisów prawa pracy. Nie może to jednak prowadzić do pozbawienia zatrudnionych uprawnień, które już stały się wymagalne.

Publikacja: 04.04.2024 04:30

Zawieszenie przepisów nie działa wstecz

Foto: Adobe Stock

Kodeks pracy daje możliwość czasowego zawieszania obowiązywania niektórych przepisów prawa pracy. Wynika to z art. 91 § 1 k.p., według którego – jeżeli jest to uzasadnione sytuacją finansową pracodawcy – może być zawarte porozumienie o zawieszeniu stosowania w całości lub w części przepisów prawa pracy, określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy. Zatem w razie gdy pracodawca znajdzie się w złej kondycji finansowej, może zawrzeć z pracownikami porozumienie, na mocy którego ulegną zawieszeniu niektóre przepisy prawa pracy. Przyjmuje się, że w takiej sytuacji nawet zmiany niekorzystne dla poszczególnych pracowników są uzasadnione ogólnym interesem załogi i całej firmy.

Pozostało 87% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt
Orzecznictwo
Kolejny ważny wyrok Sądu Najwyższego wydany już po uchwale frankowej
ABC Firmy
Pożar na Marywilskiej. Ci najemcy są w "najlepszej" sytuacji
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać