Jak ustalać roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Do rocznego limitu nadgodzin nie wchodzą godziny przepracowane ponad wymiar czasu niepełnoetatowca, które nie stanowią pracy nadliczbowej. Limitu tego nie zmniejsza się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w roku.

Publikacja: 12.10.2023 02:05

Jak ustalać roczny limit pracy w godzinach nadliczbowych

Foto: Adobe Stock

- Mam pytania dotyczące rocznego limitu pracy nadliczbowej wskazanego w przepisach kodeksu pracy. Czy obejmuje on pracę ponad wymiar czasu pracy niepełnoetatowca? Czy w przypadku pracownika zatrudnionego np. w połowie roku limit wynosi tyle samo, czy powinien być odpowiednio obniżony? – pyta czytelniczka.

Roczny limit godzin nadliczbowych obejmuje jedynie pracę wypełniającą definicję pracy nadliczbowej, która ponadto była zlecana w oparciu o szczególne potrzeby pracodawcy. Nie wchodzą do niego godziny przepracowane ponad wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy, które nie stanowią pracy nadliczbowej. Limit nie jest rozliczany proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Ale należy też pamiętać o limicie średniotygodniowym w okresie rozliczeniowym czasu pracy.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt