Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Jeśli pracownik nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie może skorzystać z urlopu szkoleniowego na egzaminy.

Publikacja: 23.03.2022 13:26

Nauka podjęta na własną rękę nie uprawnia do urlopu szkoleniowego

Foto: Adobe Stock

 Pracownik poinformował szefa, że niedługo kończy studia. Zażądał udzielenia mu urlopu szkoleniowego na przygotowanie pracy dyplomowej i przystąpienie do egzaminu dyplomowego. Nie zgłaszał jednak wcześniej, że podjął czy kontynuuje studia. Czy w takim przypadku mamy obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego? – pyta czytelnik.

Nie. Kodeks pracy przewiduje, że pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego, jeśli ten podnosi kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, a więc m.in. w sytuacji, gdy pracodawca finansuje studia. Oznacza to, że pracownik, który nie podnosi kwalifikacji z inicjatywy pracodawcy albo podnosi je bez zgody pracodawcy, nie ma prawa skorzystać z urlopu szkoleniowego. Tak jest w przypadku pracownika, o którego pyta czytelnik. Skoro podjął on studia we własnym zakresie, bez wiedzy i zgody pracodawcy, nie przysługuje mu urlop szkoleniowy.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?