20 lat Polski w UE. Aleksander Kwaśniewski: Pomogli nam Niemcy

- Rolnicy do samego końca byli mocno sceptyczni, oni głosowali w najmniejszym stopniu za UE - mówił w rozmowie z Onetem były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.

Publikacja: 30.04.2024 08:54

Aleksander Kwaśniewski

Aleksander Kwaśniewski

Foto: TV.RP.PL

1 maja minie 20 lat odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. W związku z tym Onet rozmawiał z Kwaśniewskim o staraniach naszego kraju o członkostwo we Wspólnocie. 

Historia akcesji Polski do UE

Historia akcesji Polski do UE

PAP

Aleksander Kwaśniewski: Był opór przeciw UE, m.in. wśród rolników

- Od 1991 roku, od czasu, gdy minister Krzysztof Skubiszewski złożył podpis pod tzw. układem europejskim, zapowiadającym nasze starania o członkostwo w UE, zostało to objęte dosyć szerokim, nie mówię, że całkowitym, ale szerokim porozumieniem — mówił o polskich staraniach o członkostwo w UE były prezydent.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen: Nie ma już starych i nowych Europejczyków

- W tych sprawach była zgoda i dlatego ten efekt jest taki: po 13 latach staliśmy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej — dodał Kwaśniewski.

- Opór był, opór był w Kościele, opór był wśród rolników, rolnicy do samego końca byli mocno sceptyczni, oni głosowali w najmniejszym stopniu za UE. Dzisiaj, podejrzewam, głosowaliby odwrotnie. Liderem protestujących przeciwko Unii był Andrzej Lepper. Weszliśmy do UE i pierwsze opłaty bezpośrednie dla rolników były losowane. Lepper wtedy miał 500-hektarowe gospodarstwo w koszalińskiem. I co się okazuje? W pierwszej grupie wylosowanych był Andrzej Lepper. Spotykam go w Sejmie i pytam: panie przewodniczący, pan taki przeciwnik UE, to pan pewnie tych pieniędzy pewnie nie weźmie. A on mówi: panie prezydencie, teraz takie jest prawo, a ja przeciw prawu nigdy nie będę występował. Miał poczucie humoru - wspominał.

Myśmy naprawdę weszli do tego pociągu w ostatnim możliwym momencie

Aleksander Kwaśniewski o członkostwie Polski w UE

Aleksander Kwaśniewski: Mogliśmy czekać na ławce rezerwowych na wejście do UE do dziś

- Kampania referendalna (przed referendum akcesyjnym — red.) była prawdopodobnie najbardziej merytoryczna jaką zorganizowaliśmy — mówił też Kwaśniewski.

- Myśmy naprawdę weszli do tego pociągu w ostatnim możliwym momencie — ocenił Kwaśniewski. - Gdyby wtedy ci przeciwnicy takiego rozszerzenia o Polskę wygrali i nas przytrzymali na ławce rezerwowych, to obawiam się, że później w związku z kryzysem finansowym, migracyjnym, COVID-em, a teraz wojną, my byśmy czekali na akcesję do dzisiaj — dodał.

Kwaśniewski wspominał też, że „daleko idącej pomocy” Polsce w starania o członkostwo w Unii Europejskiej udzielili Niemcy.

- Zarówno kanclerz Helmuth Kohl, jak i Gerhard Schröder udzielili daleko idącej pomocy. I chadecy, i socjaldemokraci byli zdecydowanie zwolennikami (rozszerzenia), oni nam pomogli. Francuzi byli trudniejszym partnerem. Brytyjczycy zachowywali się wobec nas OK, Skandynawowie też. Więcej kłopotów było na peryferiach południowych Europy — mówił.

Gerhard Schröder

- Cały ten proces, od 1991 roku, zakończył się wielkim sukcesem. Kropka — podsumował.

1 maja minie 20 lat odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. W związku z tym Onet rozmawiał z Kwaśniewskim o staraniach naszego kraju o członkostwo we Wspólnocie. 

Aleksander Kwaśniewski: Był opór przeciw UE, m.in. wśród rolników

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Jacek Sasin przeprosił wyborców PiS. "Na listach znalazły się osoby niegodne zaufania"
Polityka
Komu pomoże spot Platformy? Kogo zmobilizuje sprawa krzyży w warszawskim ratuszu?
Polityka
Europoseł PiS zawieszony przez Kaczyńskiego: Śmieszne, co to za partia?
Polityka
Andrzej Duda o Nuclear Sharing: Deklarujemy naszą gotowość
Polityka
Szymon Hołownia o decyzji Rafała Trzaskowskiego ws. krzyży: Zbędna