Sekretarz Generalny NATO: Ukraina będzie członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego

Państwa członkowskie ustaliły pakiet środków w celu przyjęcia Ukrainy do NATO. - Potwierdzamy, że Ukraina zostanie członkiem Sojuszu - zapewnił Jens Stoltenberg. Dodał, że zatwierdzony będzie pakiet zawierający trzy elementy, które zbliżą Ukraińców do NATO.

Publikacja: 11.07.2023 17:06

Jens Stoltenberg

Jens Stoltenberg

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 503

- Zaproszenie dla Ukrainy do członkostwa w NATO zostanie wystosowane, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki - powiedział Jens Stoltenberg.

Dla Ukrainy zostanie usunięty wymóg dotyczący planu działań na rzecz członkostwa (MAP). Zmieni to wymóg dla Ukrainy z procesu dwuetapowego do jednoetapowego.

- Ukraina wykonała już działania na rzecz członkostwa - powiedział Stoltenberg. - Dlatego ten etap drogi na do NATO usuwamy i zostaje jednoetapowy proces akcesyjny, którego warunki Ukraina będzie musiała wypełnić.

Pakiet środków na rzecz przyjęcia Ukrainy do NATO

Pakiet, o którym wspomniał Jens Stoltenberg, obejmuje m.in. wieloletni program wsparcia dla Ukrainy,aby pomóc w odbudowie sektora bezpieczeństwa i obrony oraz nowa rada NATO-Ukraina,  w której „spotkamy się jak równy z równym” jak mówił Stoltenberg – inauguracyjne spotkanie odbędzie się jutro z udziałem Wołodymyra Zełenskiego.

Czytaj więcej

Deklaracja końcowa szczytu NATO rozczarowaniem dla Wołodymyra Zełenskiego?

Szef NATO powiedział też, że członkowie Sojuszu opracowali  „najbardziej kompleksowy plan obronny od zakończenia zimnej wojny”, aby przeciwdziałać dwóm głównym zagrożeniom NATO – Rosji i terroryzmowi.

Wbrew oczekiwaniom Ukrainy nie zaproponowano Kijowowi harmonogramu przystępowania do NATO, ponieważ, jak podkreślił Stoltenberg, członkostwo w NATO „zawsze opierało się na warunkach”.

Sekretarz generalny NATO powiedział, że obecnie „najpilniejszym zadaniem” jest zapewnienie Ukrainie zwycięstwa w obliczu rosyjskiej inwazji. Powiedział, że bez tego wyniku w ogóle nie byłoby dyskusji o członkostwie.

Stoltenberg powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje wsparcie przywódców NATO dla Kijowa, dodając, że w ostatnich dniach pojawiły się „istotne nowe zapowiedzi” dotyczące wsparcia wojskowego ze strony członków.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział wcześniej, że byłoby „absurdalne”, gdyby przywódcy NATO zebrani na szczycie nie zaoferowali jego krajowi ram czasowych członkostwa, po tym jak szef Sojuszu powiedział, że wyśle Kijowowi „pozytywny sygnał”.

Wojska NATO w gotowości

Ponadto w pierwszym dniu szczytu ustalono, że zgodnie z planami NATO będzie miało 300 000 żołnierzy w „wysokiej gotowości”.

Wydatki na obronę członków europejskich wzrosną o 3,8 proc. w 2023 r. Dziś członkowie zgodzili się inwestować co najmniej 2 proc. produktu krajowego brutto (PKB) rocznie w obronność.

Komunikat NATO ws. Ukrainy

„W pełni popieramy prawo Ukrainy do wyboru własnych rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa. Przyszłość Ukrainy jest w NATO. Potwierdzamy zobowiązanie, które podjęliśmy na szczycie w Bukareszcie w 2008 roku, że Ukraina zostanie członkiem NATO, a dziś uznajemy, że droga Ukrainy do pełnej integracji euroatlantyckiej wykroczyła poza potrzebę Planu Działań na rzecz Członkostwa.

Ukraina staje się coraz bardziej interoperacyjna i politycznie zintegrowana z Sojuszem, a także poczyniła znaczne postępy na ścieżce reform. Zgodnie z Kartą o szczególnym partnerstwie między NATO i Ukrainą z 1997 r. oraz Uzupełnieniem z 2009 r. sojusznicy będą nadal wspierać i oceniać postępy Ukrainy w zakresie interoperacyjności, a także wymagane dodatkowe reformy sektora demokracji i bezpieczeństwa.

Ministrowie spraw zagranicznych NATO będą regularnie oceniać postępy w ramach dostosowanego Rocznego Programu Narodowego. Sojusz będzie wspierał Ukrainę w przeprowadzeniu tych reform na jej drodze do przyszłego członkostwa. Będziemy w stanie zaprosić Ukrainę do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki”.

- Zaproszenie dla Ukrainy do członkostwa w NATO zostanie wystosowane, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki - powiedział Jens Stoltenberg.

Dla Ukrainy zostanie usunięty wymóg dotyczący planu działań na rzecz członkostwa (MAP). Zmieni to wymóg dla Ukrainy z procesu dwuetapowego do jednoetapowego.

Pozostało 92% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Wybory do Parlamentu Europejskiego: Czy można połączyć miłość do przyrody ze sprzeciwem wobec aborcji
Polityka
Łukaszenko zostanie aresztowany? „Mongolia powinna podjąć odpowiednie środki”
Polityka
Die Welt: Miliardy dla Polski. UE stosuje podwójne kryteria
Polityka
Wybory do PE. Węgierska telewizja transmitowała debatę polityczną. Pierwszy raz od 18 lat
Polityka
Donald Trump winny. "Ogromny cios dla systemu politycznego"
Polityka
Po uznaniu Donalda Trumpa za winnego darczyńcy deklarują wpłaty na jego kampanię