Programy motywacyjne dla pracowników a PIT

Przychód pracownika ze zbycia akcji otrzymanych w ramach programu motywacyjnego nie korzysta z preferencyjnego opodatkowania dla kapitałów pieniężnych (ryczałt 19 proc.). Jest obciążony PIT tak jak wynagrodzenie za pracę (18 i 32 proc.).

Publikacja: 12.08.2019 02:00

Programy motywacyjne dla pracowników a PIT

Foto: Fotolia.com

Programy motywacyjne, czy też opcyjne, stały się w ciągu ostatnich lat często spotykaną formą dodatkowego wynagradzania stosowaną przez pracodawców. Występują pod różnymi postaciami, jednak ich cechą wspólną jest umożliwienie pracownikowi partycypacji w zyskach przedsiębiorstwa, co w efekcie ma podnieść jego motywację oraz zaangażowanie w działalność pracodawcy, a także stworzyć możliwość czerpania wymiernych korzyści z rozwoju firmy. Niejednokrotnie przybierają one postać instrumentów finansowych w formie opcji, na podstawie których, po spełnieniu określonych warunków, pracownik uzyskuje pewne korzyści (np. akcje albo prawo do ich nabycia na preferencyjnych zasadach, bądź też wynagrodzenie z tytułu wykupu instrumentów przez pracodawcę).

Pozostało 91% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt