Nie zapomnij złożyć zeznania PIT za 2023 r. To ostatni moment

Wtorek 30 kwietnia to ostatni dzień na rozliczenie PIT za 2023 r. Fiskus przygotował zeznania dla podatników, ale nie wszystkie zostaną złożone automatycznie. Niektórzy muszą je jeszcze uzupełnić.

Publikacja: 29.04.2024 11:20

Nie zapomnij złożyć zeznania PIT za 2023 r. To ostatni moment

Foto: Adobe Stock

Jak wysłać zeznanie w ostatniej chwili? Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy). Czekają tam na podatników wypełnione przez fiskusa zeznania. Niektóre już gotowe, niektóre trzeba uzupełnić.

Na pracowników czeka gotowy PIT-37

Najłatwiej mają pracownicy, zleceniobiorcy, zarabiający na umowach o dzieło, w zarządach, radach nadzorczych czy emeryci. Oni nie muszą nic przy swoich zeznaniach robić. Deklaracje PIT-37 przygotowane w usłudze Twój e-PIT zostaną po 30 kwietnia automatycznie zaakceptowane. I jeśli jest w nich wszystko w porządku, sprawę rozliczenia za 2023 r. można uznać za zakończoną.

Gotowcem od skarbówki warto się jednak zainteresować. Przede wszystkim dlatego, że nie ma w nim większości podatkowych preferencji. W zeznaniu od fiskusa znajdziemy tylko odliczenie składek na ubezpieczenia społeczne przepisane z informacji PIT-11 oraz ulgę na dzieci przeniesioną z deklaracji z poprzedniego roku (podobnie jak organizację pożytku publicznego, której przekazywaliśmy 1,5 proc. podatku). Resztę musimy wpisać samemu. Trzeba zwłaszcza zaznaczyć, że chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem (albo samotnie wychowywanym dzieckiem). Fiskus proponuje bowiem zeznanie indywidualne, a na wspólnym można sporo zyskać.

Warto też sprawdzić, czy w deklaracji od skarbówki nie ma błędów albo czegoś nie brakuje (szerzej na ten temat pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 24 kwietnia).

Czytaj więcej

Skarbówka sprawdza już PIT za 2023 rok. Błędy trzeba szybko poprawić

Przedsiębiorcy muszą swoje zeznanie uzupełnić

Więcej pracy przy swoich zeznaniach mają przedsiębiorcy. Wprawdzie w Twój e-PIT czekają na nich przygotowane przez skarbówkę deklaracje (PIT-36, PIT-36L i PIT-28), ale są w nich tylko dane znane fiskusowi. Przede wszystkim informacje od płatnika (dla tych, którzy zarabiali również na inne sposoby, np. na etacie, umowie o dzieło czy zleceniu). Te dane są uwzględnione w zeznaniu PIT-36 sporządzanym przez przedsiębiorców na skali. Liniowcy i ryczałtowcy mają je w osobno składanym zeznaniu PIT-37.

W deklaracji przygotowanej przez fiskusa są też kwoty zaliczek (ryczałtu), które płaciliśmy za poszczególne miesiące (kwartały) od dochodu (przychodu) z działalności. Znajdziemy w niej też ulgę na dzieci oraz numer KRS organizacji pożytku publicznego (to dane przepisane z poprzedniego zeznania).

Pozostałe rzeczy musimy uzupełnić. Przede wszystkim trzeba wpisać przychody z działalności. Rozliczający się na skali i liniówce wykazują również koszty ich uzyskania (ryczałtowcy kosztów nie odliczają).

W zeznaniu od skarbówki można wpisać ulgi. Przedsiębiorcy na skali mogą również wybrać preferencyjne rozliczenie - z małżonkiem albo samotnie wychowywanym dzieckiem.

Po uzupełnieniu zeznania pokazuje się informacja o nadpłacie lub kwocie do zapłaty. Jeśli wszystko jest w porządku możemy je zaakceptować i wysłać.

W e-PIT od fiskusa nie trzeba wypełniać załączników. Zostaną one utworzone automatycznie na podstawie podanych informacji.

O szczegółach sporządzania e-PIT dla przedsiębiorców pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 18 lutego.

Czytaj więcej

Jest projekt ustawy o kasowym PIT. Kto skorzysta i na jakich warunkach

Prywatny wynajem w zeznaniu PIT-28

Zeznanie od skarbówki muszą też uzupełnić zarabiający na wynajmie prywatnym (czyli takim, który nie jest działalnością gospodarczą). Wszyscy wypełniają PIT-28, od 2023 r. obowiązkowy jest bowiem dla nich ryczałt. Zeznanie jest przygotowane w Twój e-PIT, ale są w nim tylko nasze dane oraz kwoty wpłaconego za poszczególne miesiące bądź kwartały ryczałtu (oraz wypełniona rubryka z 1,5 proc. podatku). Resztę trzeba wpisać samemu. Przede wszystkim przychody z wynajmu oraz ulgi. Po uzupełnieniu zeznania PIT-28 trzeba kliknąć „Akceptuj i wyślij” (nie jest bowiem akceptowane automatycznie). Więcej o zasadach jego wypełniania pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 26 kwietnia.

Zeznanie PIT można złożyć też w papierze

W usłudze Twój e-PIT czeka też zeznanie PIT-38 przeznaczone dla uzyskujących przychody z kapitałów pieniężnych, np. sprzedaży akcji na giełdzie. Oczywiście można je zmieniać, chociażby uzupełnić o dodatkowe koszty. Gdy nic z udostępnionym przez fiskusa zeznaniem nie zrobimy, zostanie automatycznie zaakceptowane.

W Twój e-PIT nie znajdziemy natomiast zeznania dla tych, którzy sprzedali mieszkanie lub dom, czyli PIT-39. Trzeba je sporządzić samemu (szerzej pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej” z 25 kwietnia).

Oczywiście nie ma przymusu korzystania z usługi Twój e-PIT. Zeznanie za 2023 r. można złożyć w inny sposób. Chociażby przez urzędową stronę e-Deklaracje albo korzystając z programów komercyjnych. Można je też sporządzić w wersji papierowej i wysłać albo zanieść do urzędu skarbowego.

Czytaj więcej

PIT 2023: młodzi nie muszą spowiadać się fiskusowi ze swoich zarobków

Zwrot czy dopłata podatku

Jeśli wyliczony w zeznaniu podatek jest mniejszy niż suma zaliczek za poszczególne miesiące (kwartały) wykazujemy nadpłatę. Ile musimy czekać na jej zwrot? Z przepisów wynika, że jeśli złożyliśmy zeznanie elektronicznie, to do 45 dni. Papierowo do trzech miesięcy.

Na zwrot PIT mogą liczyć głównie ci, którzy nie korzystali na bieżąco, choć mieli do tego prawo, z podatkowych preferencji, np. zwolnienia dla rodziców z czwórką (albo więcej) dzieci. A także podatnicy, którzy mają ulgi wykazywane dopiero w zeznaniu, np. odliczają od dochodu wydatki na ekologiczne ogrzewanie domu (więcej o możliwych zwrotach pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” z 30 stycznia).

Jeśli w zeznaniu wyjdzie dopłata, musimy ją uiścić najpóźniej 30 kwietnia. Nawet jak wynosi tylko 1 zł. Nie ma przepisów wyłączających taki obowiązek – podkreśliło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 21898.

Jak wysłać zeznanie w ostatniej chwili? Ministerstwo Finansów zachęca do skorzystania z usługi Twój e-PIT (w serwisie e-Urząd Skarbowy). Czekają tam na podatników wypełnione przez fiskusa zeznania. Niektóre już gotowe, niektóre trzeba uzupełnić.

Na pracowników czeka gotowy PIT-37

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online