Czy wydanie towarów na skutek oszustwa podlega VAT

Dostawa towarów do miejsca, w którym zostały na skutek oszustwa skradzione, nie będzie podlegała opodatkowaniu VAT, ponieważ nie doszło do przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

Publikacja: 30.10.2023 02:00

Czy wydanie towarów na skutek oszustwa podlega VAT

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 września 2023 r. (I SA/Wr 84/23).

Spółka dostarczyła towary do belgijskiej firmy X (dostawa do magazynu położonego we Francji). W związku tym wystawiła faktury na podmiot X dokumentujące transakcje WDT opodatkowane co do zasady zerową stawką VAT. Należność nie została jednak zapłacona przez X, ponieważ pod faktycznego klienta podszył się oszust. Mimo otrzymania faktur spółka X nie przyjęła ich i nie zapłaciła należności. W ocenie podatnika doszło do oszustwa. W opisanym stanie faktycznym w ogóle nie doszło zatem ani do WDT, ani do żadnej innej czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. W ocenie spółki prawidłowym sposobem eliminacji z obrotu prawnego faktur, które nie odzwierciedlają rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jest ich skorygowanie „do zera” i doręczenie tak skorygowanych faktur kontrahentowi X niezależnie od tego, że ten odmówił przyjęcia faktur pierwotnych.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Sądy i trybunały
Sędzia zwrócił się do władz Białorusi o azyl. To "bohater" afery hejterskiej w MS
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Dane osobowe
Wyciek danych klientów znanej platformy. Jest doniesienie do prokuratury
Prawo dla Ciebie
"Nowy rozdział dla Polski". Komisja Europejska zamyka procedurę artykułu 7
Sądy i trybunały
Zwrot w sprawie zmian w KRS? Nieoficjalnie: Bodnar negocjuje z Dudą