Weryfikacja cen transferowych - co należy wiedzieć gdy zacznie się kontrola

Wykorzystując dostępne uprawnienia procesowe podatnik może zabiegać o wpływ na treść potencjalnej decyzji organu. Aktywny udział w pracach urzędników może się przełożyć np. na wynik analizy porównywalności transakcji.

Publikacja: 05.12.2016 05:00

Weryfikacja cen transferowych - co należy wiedzieć gdy zacznie się kontrola

Foto: 123RF

W ostatnim czasie można odnieść wrażenie, że tylko VAT podlega kontroli. Nic bardziej mylnego. Weryfikacja cen transferowych w podmiotach powiązanych jest jednym z priorytetów Ministerstwa Finansów w 2016 r. Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku wszczętych zostało 170 kontroli w tym zakresie, czyli znacznie więcej niż w poprzednich latach. Czynności analityczne prowadzono natomiast w stosunku do 230 podmiotów. Zgodnie z zapowiedziami MF, kontrolom poddawani są duzi podatnicy, przede wszystkim ci, którzy generują ponad 1 mld zł obrotu w roku podatkowym. Jak bowiem szacuje resort finansów, zapewniają oni blisko 40 proc. przychodów CIT. Można więc przypuszczać, że w przyszłym roku kontroli cen transferowych będzie jeszcze więcej niż obecnie. Co więc podatnicy powinni wiedzieć, gdy fiskus zapuka do ich drzwi?

Pozostało 91% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt