Wirus endemiczny. Czy COVID-19 zostanie z nami na zawsze

Jak długo świat będzie sparaliżowany przez Covid-19? Ile fal pandemii nas jeszcze czeka? Naukowcy nie mają złudzeń – koronawirus zostanie z nami na długie lata.

Aktualizacja: 13.03.2021 13:39 Publikacja: 12.03.2021 00:01

Wirus endemiczny. Czy COVID-19 zostanie z nami na zawsze

Foto: AFP, TIMOTHY A. CLARY

Lockdown, rozmrażanie gospodarki, szpitale jednoimienne, izolacja społeczna, maseczki, dozowniki płynu do dezynfekcji, wideokonferencje, praca zdalna, zamknięte restauracje, strefy czerwone: w ciągu zaledwie roku pandemia całkowicie zmieniła nasz świat. Czy ta zmiana jest nieodwracalna? I wreszcie, skoro już mamy żyć w zmienionym otoczeniu, to ile w „nowej normalności" będzie normalności, a ile ciągłej walki z koronawirusem?

Historia podpowiada, że od wirusa prawdopodobnie się nie uwolnimy. Problem w tym, że praktycznie wszystkie choroby, które pojawiały się w przeszłości naszego gatunku, nadal nam towarzyszą. Jedynym wyjątkiem jest ospa prawdziwa, która została uznana za eradykowaną (pokonaną) w 1980 roku. Cała reszta – od polio, na które skuteczną szczepionkę opracowano w połowie ubiegłego wieku, przez dżumę i trąd, po świnkę i odrę – nadal z nami jest.

Pozostało 93% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach
Plus Minus
Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Plus Minus
Chwila przerwy od rozpadającego się świata