BLIK wypiera płatności zbliżeniowe

Największy polski bank rezygnuje z płatności zbliżeniowych HCE, w zamian proponuje klientom płatność BLIK-iem. I nie jest jedyny. Już wcześniej z tego sposobu płatności zrezygnował Santander Bank Polska.

Publikacja: 08.05.2024 04:30

Płatności BLIK-iem stopniowo wypierają inne formy dokonywania transakcji. Rewolucja jednak nie wszys

Płatności BLIK-iem stopniowo wypierają inne formy dokonywania transakcji. Rewolucja jednak nie wszystkim klientom się podoba

Foto: AdobeStock

– BLIK zbliżeniowy z powodzeniem zastępuje klientom korzystanie z karty debetowej podpiętej do IKO. Jest szeroko akceptowany we wszystkich terminalach POS w Polsce oraz na całym świecie, w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard – mówi Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP.

Odejście od wirtualnej karty

Od kilkunastu dni niektórzy klienci PKO BP skarżą się na problemy z płatnościami telefonem. – To, co zrobiliście z aplikacją IKO poprzez rezygnację z płatności HCE za pomocą podpięcia karty w aplikacji i wymuszenie przejścia na płatności zbliżeniowe BLIK-iem, to parodia. Używam IKO od kilku ładnych lat i nigdy nie miałem problemów z płaceniem telefonem poprzez podpiętą kartę w aplikacji. Od kiedy przeszedłem na BLIK-a, płatności zbliżeniowe to loteria – narzeka pan Marcin.

Opowiada, że przy płatnościach powyżej 100 zł aplikacja prosi o potwierdzenie płatności biometrią, on potwierdza transakcję w ten sposób, aplikacja odświeża ekran i zamiast zatwierdzić płatność, znowu prosi o potwierdzenie biometrią. – I tak w kółko – skarży się klient banku. Dodaje, że doszło do tego, że zrezygnował całkowicie z płatności zbliżeniowych, bo transakcje powyżej 100 zł w jego przypadku są niemożliwe. Dlatego wrócił do tradycyjnej karty.

Czytaj więcej

Blik sprawdzi się też za granicą

Inny z klientów banku też przyznaje, że dopóki miał podpiętą kartę pod płatności zbliżeniowe w telefonie, dopóty nie było żadnych problemów. – Odkąd musiałem przejść na płatności zbliżeniowe BLIK-iem, jest tragedia. Od kilku dni ta sama sytuacja: za pierwszym razem jak płacę, transakcja odrzucona, dopiero za drugim zaakceptowana. Bank powinien to poprawić – uważa klient.

Tymczasem bank PKO BP stopniowo wyłącza możliwość płatności zbliżeniowej HCE. Technologia HCE nie wymaga dodatkowej karty ani chipa umożliwiającego przeprowadzenie transakcji płatniczej. W chmurze jest zapisana wirtualna karta niezależna od urządzenia oraz operatora sieci komórkowej, co pozwala użytkownikowi na większą swobodę.

– Planujemy, że cały proces potrwa do końca kwietnia. Klienci PKO Banku Polskiego mogą nadal bez problemu płacić zbliżeniowo swoim telefonem – wystarczy zmienić płatności HCE na BLIK-a zbliżeniowego lub płatności Google Pay. Powodem tej decyzji jest dostosowanie do trendów rynkowych, czyli wycofywania się banków z płatności HCE – mówi Małgorzata Witkowska.

PKO BP już od kilku tygodni informuje klientów o nadchodzących zmianach. Na początku marca pojawiła się również informacja na stronie głównej banku. Później klienci, którzy aktywowali płatności HCE, dostali też dodatkowe informacje o wyłączeniu tej usługi (maile, powiadomienia w IKO, bannery w aplikacji IKO czy SMS-y), zachęcające do zmiany metody płatności w telefonie.

Czytaj więcej

BLIK rośnie we wszystkich kategoriach

– W zamian proponujemy klientom możliwość płacenia BLIK-iem zbliżeniowym, który jest jedną z metod płatności w IKO na smartfonach z systemem Android. Blik zbliżeniowy z powodzeniem zastępuje klientom korzystanie z karty debetowej podpiętej do IKO. Jest szeroko akceptowany we wszystkich terminalach POS w Polsce oraz na całym świecie, w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard – mówi Witkowska.

Przypomina, że płatności zbliżeniowe BLIK-iem są bezpłatne i wliczane do warunków, które zwalniają klientów z opłaty za kartę debetową lub za konto osobiste. – Płatności w walutach obcych są przeliczane na złotego bez opłaty dla banku za przewalutowanie, po kursie Mastercard z dnia płatności. Klienci mogą także płacić smartfonem (lub zegarkiem albo opaską) za pomocą Google Pay oraz Garmin Pay, SwatchPAY! i Xiaomi Pay – podaje przedstawicielka PKO BP.

Według danych banku na koniec 2023 r. ponad 824,5 tys. klientów miało kartę HCE.

Inne formuły są bardziej popularne

PKO BP nie jest jedynym bankiem, który rezygnuje z technologii HCE. Dużo wcześniej zrobił to Santander Bank Polska.

– Zdecydowaliśmy się wycofać HCE z oferty w grudniu 2020 r. Ostatnie karty wygasają z końcem maja 2024 r. – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera.

Dodaje, że decyzja o wyłączeniu jest związana z większym zainteresowaniem klientów takimi rozwiązaniami, jak Google Pay czy Apple Pay.

Czytaj więcej

Karta płatnicza częściowo uszkodzona. Bez wymiany się nie obejdzie

Zrezygnował z tego rozwiązania także ING Bank Śląski. – Rozwiązanie HCE oferowane przez bank pozwala na uruchomienie płatności telefonem na karcie wydanej w postaci plastikowej. Klient może aktywować płatności telefonem już dla karty debetowej Visa zbliżeniowa od razu po zamówieniu karty, zanim otrzyma przesyłkę z kartą – mówi Magdalena Ostrowska z ING Banku Śląskiego.

Przyznaje, że w przeszłości ten bank oferował możliwość korzystania z Mastercard w telefonie – była to karta wirtualna. Została wycofana z oferty w listopadzie 2021 r. – Nie ma możliwości zamówienia nowej karty Mastercard w telefonie. Klienci posiadający kartę mogą z niej korzystać do końca terminu ważności. Karta została wycofana z oferty z uwagi na możliwość korzystania przez klientów z innych rozwiązań płatności mobilnych – dodaje przedstawicielka ING Banku Śląskiego.

Inne banki na razie nie odchodzą od technologii HCE. Tak jest choćby w mBanku. – Liczba kart HCE na koniec 2023 r. w mBanku – w tym podpiętych do cyfrowych portfeli Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, Fitbit Pay – to 2 438 900. W banku mamy 4 055 232 klientów indywidualnych, czyli 60 proc. z nich ma podpięte płatności zbliżeniowe HCE – wylicza Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku.

– BLIK zbliżeniowy z powodzeniem zastępuje klientom korzystanie z karty debetowej podpiętej do IKO. Jest szeroko akceptowany we wszystkich terminalach POS w Polsce oraz na całym świecie, w terminalach zbliżeniowych z logo Mastercard – mówi Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP.

Odejście od wirtualnej karty

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu
Planowanie Wydatków
"Mieszkanie na start" zastąpi "bezpieczny kredyt 2%": kto się załapie, a kto nie
Planowanie Wydatków
Koniec przyjmowania wniosków o „kredyt 2 proc.”. Rząd zapowiada zmiany
Planowanie Wydatków
Zyski banków rosną, ale premier Tusk zapowiedział wakacje kredytowe