Odprawy: rezerwy na świadczenia nie są obowiązkowe

Warunkiem tworzenia rezerw na odprawy dla pracowników jest spełnienie kryterium istotności. Ujmuje się je w księgach, jeśli ich nieuwzględnienie zniekształciłoby obraz sytuacji finansowej i majątkowej oraz wynik jednostki.

Publikacja: 04.03.2015 02:00

Co do zasady podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników jest przychód osiągnięty z tytułu

Co do zasady podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia pracowników jest przychód osiągnięty z tytułu zatrudnienia.

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

- Jesteśmy w trakcie sporządzania sprawozdania za 2014 rok. Spółka nie tworzyła dotychczas rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe. W 2014 roku znacznie wzrosło zatrudnienie w firmie. W związku z tym zapadła decyzja, aby po raz pierwszy utworzyć rezerwę na świadczenia pracownicze w roku obrotowym 2014. Jak powinniśmy to zdarzenie ująć w księgach rachunkowych tego roku? – pyta czytelniczka.

Rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe są to przyszłe świadczenia na rzecz pracowników, zależne od stażu pracy. Tworzone są na podstawie przepisów prawa pracy, regulaminów wynagrodzeń, układów zbiorowych i innych wiążących porozumień pracodawców z pracownikami. Warunkiem tworzenia rezerw jest spełnienie kryterium istotności. To oznacza, że rezerwy na świadczenia emerytalne i rentowe tworzy się, jeśli ich nieuwzględnienie w sprawozdaniu finansowym zniekształciłoby obraz sytuacji finansowej i majątkowej oraz wynik jednostki.

Pozostało 85% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Presja na Trybunał. RPO zastosował uchwałę Sejmu ws. dublerów i Przyłębskiej
ABC Firmy
Poszkodowani w pożarach przedsiębiorcy bywają podejrzewani o złe intencje
Sądy i trybunały
Dlaczego asystent i referendarz nie są traktowani jak adwokat i notariusz?
Podatki
Dla kogo stawka 8,5 proc. ryczałtu? Ważny wyrok NSA
Prawo dla Ciebie
Ministerstwo wydało ważny komunikat. Chodzi o studia online