Marek Ratajczak : Rola sankcji ekonomicznych

Mając pełną świadomość bezprecedensowej formy sankcji nałożonych na Rosję i ich dalszego zaostrzania, trzeba być przygotowanym na to, że mimo radykalnego charakteru mogą one – ale nie muszą – okazać się niewystarczająco skuteczne.

Publikacja: 24.04.2022 21:05

Marek Ratajczak : Rola sankcji ekonomicznych

Foto: AFP

Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wywołała w reakcji bezprecedensową falę sankcji nakładanych na to państwo. Sankcje, a w tym szczególnie istotne i potencjalnie brzemienne w skutki sankcje ekonomiczne, są od dawna przedmiotem badań naukowych.

Obszerna literatura na ten temat została wzbogacona publikacją zaledwie miesiąc przed wybuchem wojny w Ukrainie książki Nicholasa Muldera pod znamiennym tytułem „The Economic Weapon. The Rise of Sanctions as a Tool of Modern War” („Broń ekonomiczna. Narodziny sankcji jako narzędzia współczesnej wojny”, wydawnictwo Yale University Press). Książka spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem i w licznych komentarzach podkreśla się, że powinni zapoznać się z nią zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy szerokiego korzystania z sankcji.

Pozostało 93% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację