Sąd: garaż został wybudowany legalnie, ale w niebezpiecznej odległości od gazociągu

Inwestor sam powinien sprawdzić, czy pod przyszłym terenem budowy znajdują się jakieś instalacje; także wtedy, gdy do budowy nie jest wymagane dołączenie projektu zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym.

Aktualizacja: 17.05.2019 17:30 Publikacja: 17.05.2019 16:51

Sąd: garaż został wybudowany legalnie, ale w niebezpiecznej odległości od gazociągu

Foto: Adobe Stock

Pod ziemią biegną bowiem rurociągi, gazociągi czy inne przewody, z których wiele powstało w odległych latach. Niejednokrotnie nie ma powszechnej wiedzy o ich istnieniu, a dokumentacja może mieć luki.

Właściciela garażu, wybudowanego legalnie w ubiegłym roku zaskoczył nakaz rozbiórki z powodu niebezpiecznej odległości od gazociągu. Murowany budynek, pełniący funkcję garażu, powstał w 2018 r. na podstawie zgłoszenia, przyjętego bez sprzeciwu przez prezydenta miasta. Dwa miesiące później organy nadzoru budowlanego nakazały rozbiórkę. Z dokumentacji, przedstawionej przez spółkę energetyczną wynikało, że budynek znalazł się zbyt blisko gazociągu wysokiego ciśnienia DN 300, przebiegającego na tym odcinku od 1990 r. Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe i ich usytuowanie, szerokość strefy kontrolnej dla tego rodzaju gazociągów wynosi 30 m, a bezpieczna odległość, w której można wybudować budynek niemieszkalny — 15 m. Natomiast obiekt oddziela od gazociągu tylko 13,7 m. Zbyt bliska odległość może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz środowiska. To, że prezydent miasta, działając jako organ architektoniczno-budowlany, miał obowiązek wnieść sprzeciw od zgłoszenia, nie zmienia faktu, że budynek narusza obowiązujące przepisy techniczno-budowlane w sposób uniemożliwiający doprowadzenie do stanu zgodnego z prawem. Konieczny stał się więc nakaz rozbiórki.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Prawo karne
Akta znalezione w domu Zbigniewa Ziobry. Prokuratura przekazała nowe informacje
ABC Firmy
Firma zapłaci prawie 240 tys. zł kary. Wszystko przez zgubionego pendrive'a
Zawody prawnicze
Adwokaci apelują do Tuska. Chcą uchylenia rozporządzenia MS
Praca, Emerytury i renty
Czternasta emerytura z wieloma znakami zapytania. Będzie podwyżka?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?