Wakacyjne hity galerii i muzeów

Zdjęcia McCartneya, wystawa „Basquiat x Warhol” to przebojowe ekspozycje, jakie latem można oglądać za granicą.

Publikacja: 18.07.2023 03:00

Wystawę Paul McCartney „Eyes of the Storm” prezentuje National Portrait w Londynie Gallery

Wystawę Paul McCartney „Eyes of the Storm” prezentuje National Portrait w Londynie Gallery

Foto: national portrait galler

Jednym z najgorętszych wydarzeń jest w Londynie prezentacja odnalezionych niedawno 250 zdjęć zrobionych przez 21-letniego Paula McCartneya, gdy Beatlesi zdobywali świat, koncertując w Londynie, Paryżu i podczas pierwszej trasy w Stanach Zjednoczonych – w Nowym Jorku, Waszyngtonie, Miami.

Wystawę Paul McCartney „Eyes of the Storm” (czynną do 1 października) prezentuje National Portrait Gallery. Uświetnia nią otwarcie po trzyletniej renowacji siedziby muzeum, słynącego z kolekcji portretów wszystkich epok.

Cudem znalezione

Zdjęcia McCartneya przywołują decydujące chwile, od listopada 1963 do lutego 1964 r., gdy czwórka z Liverpoolu z popularnego w Wielkiej Brytanii boysbandu przeobraziła się w globalne gwiazdy rocka; kiedy grali w paryskiej Olimpii i na żywo koncertowali w studiu amerykańskiej stacji CBS w Nowym Jorku w programie „The Ed Sullivan Show”, przyciągając rekordową liczbę 73 mln widzów. A ich singel „I Want to Hold Your Hand” nie schodził ze szczytów amerykańskiej listy przebojów.

Czytaj więcej

Paul McCartney skończył 81 lat

McCartney portretował Pentaxem 35 mm kolegów: Johna Lennona, George’a Harrisona, Ringo Starra i siebie samego. Na jego zdjęciach są też członkowie towarzyszącej im ekipy, w tym menedżer Brian Epstein, inni muzycy, dziewczyny, fotoreporterzy i tłumy szalejących fanek i fanów z początków beatlemanii. Pierwsze zdjęcia Paul robił czarno-białe, a gdy w Miami kupił kolorowy film – nabrały barw. Beatlesi pojawiają się na scenie, za kulisami, w drodze, na lotniskach, ale i na plaży na Florydzie, gdzie fani pisali wielkimi literami na piasku „Kocham Paula”. Fotografie McCartneya pozwalają nam spojrzeć na fenomen „The Beatles” od wewnątrz.

Negatywy i stykówki przez dziesięciolecia spoczywały w prywatnym archiwum aż do momentu ponownego ich odkrycia w 2020 r. podczas przygotowań do wystawy Lindy, pierwszej żony Paula McCartneya, zawodowej fotografki.

Od Warhola do Fostera

W Paryżu trwa wystawa „Basquiat x Warhol. Painting 4 hands” w Fondation Louis Vuitton (czynna do 28 sierpnia), która opowiada o twórczej intensywnej współpracy Jean-Michela Basquiata i Andy Warhola w latach 1982–1985. Dwudziestoletni Basquiat był wówczas wschodzącą gwiazdą, łączącą ekspresję z graffiti, a blisko 30 lat starszy Warhol – ikoną pop-artu. Wystawa pokazuje ponad 70 ich wspólnych prac, łączących cechy stylu obydwu. Warhol twierdził: „Myślę, że obrazy, które wspólnie malujemy, są lepsze, gdy nie wiadomo, kto co zrobił”.

Czytaj więcej

Zdjęcie jest kreacją i wypowiedzią

Wystawa „After Impressionism: Inventing Modern Art” w National Gallery w Londynie (czynna do 13 sierpnia) pokazuje setkę dzieł sprowadzonych z całego świata, m.in. Cézanne’a, van Gogha, Gauguina, Klimta Picassa, Matisse’a, Kadinsky’ego. W Paryżu hitem jest ekspozycja Normana Fostera w Centrum Pompidou, światowej sławy laureata Nagrody Pritzkera (architektoniczny odpowiednik Nobla), którego ikoniczne dzieła znajdują się na wszystkich kontynentach. To m.in. charakterystyczny wieżowiec 30 St. Mary Axe, popularnie zwany „Ogórkiem”, stadion Wembley w Londynie, wiadukt Millau we Francji (wyższy od wieży Eiffla), szklana kopuła nad berlińskim Reichstagiem, Apple Park w USA.

Kto interesuje się architekturą, powinien odwiedzić w Royal Academy of Arts w Londynie wystawę pracowni szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron (od 14 lipca do 15 października), twórców m.in. londyńskiej Tate Modern i Elbphilarmonie w Hamburgu i wielu innych projektów w Europie, Ameryce, Azji.

Z kolei 18. Biennale Architektury w Wenecji (otwarte do 26 listopada) kusi 60 narodowymi pawilonami (Złoty Lew dla Brazylii) i międzynarodową wystawą „Laboratorium przyszłości” z Afryką w centrum uwagi. Nie zapominajmy, że 2023 to Rok Picassa, w którym obchodzimy 50. rocznicę jego śmierci. Prado w Madrycie uczciło ją ekspozycją „Picasso, El Greco i kubizm analityczny” (czynną do 17 września). Picasso w czasach studiów w Madrycie często bywał w Prado, gdzie kopiował mistrzów, m.in. El Greca. Te inspiracje doprowadziły go do zrewolucjonizowania sztuki XX wieku.

Van Gogh na rocznicę

W Amsterdamie w Muzeum van Gogha na 50-lecie swego muzeum przygotowało kilka wystaw czasowych, m.in. „Van Gogh w Auvers. Ostatnie miesiące” (czynną do 3 września), zrealizowaną wspólnie z paryskim Musée d’Orsay. Jest rezultatem wnikliwych badań nad dwoma ostatnimi miesiącami życia artysty w podparyskim Auvers-sur-Oisem, zakończonymi samobójczym strzałem 29 lipca 1890 roku. Zaskakuje, że w tym tragicznym okresie van Gogh pracował bardzo intensywnie, tworząc więcej niż jeden obraz dziennie. Zebrano ponad 50 obrazów i 30 rysunków pochodzących z prywatnych kolekcji i muzeów na całym świecie, które świadczą, że do końca poszukiwał i eksperymentował. Wiele z tych prac to prawdziwe arcydzieła, jak „Kościół w Auvers-sur-Oise” czy niezwykle ekspresyjne „Korzenie drzew”.

Czytaj więcej

Urodziny Muzeum Van Gogha

Choć w sąsiednim Rijksmuseum pokaz wszech czasów, czyli wystawa Vermeera, skończyła się, zostało po niej jeszcze kilka fascynujących dzieł XVII-wiecznego holenderskiego mistrza, w tym dwa przywiezione ze Stanów Zjednoczonych, które w Amsterdamie są dostępne do 10 października (zobaczymy je w ramach biletu uprawniającego do zwiedzania całego muzeum). To „Młoda kobieta siedząca przy wirginale” i ekscytująco-zmysłowa „Dziewczyna w czerwonym kapeluszu”.

W Paryżu trwa wystawa „Basquiat x Warhol. Painting 4 hands” w Fondation Louis Vuitton

W Paryżu trwa wystawa „Basquiat x Warhol. Painting 4 hands” w Fondation Louis Vuitton

AFP

Kultura
Powrót strat wojennych do Muzeum Zamkowego w Malborku
Kultura
Decyzje Bartłomieja Sienkiewicza: dymisja i eurowybory
Kultura
Odnowiony Pałac Rzeczypospolitej zaprezentuje zbiory Biblioteki Narodowej
Kultura
60. Biennale Sztuki w Wenecji: Złoty Lew dla Australii
Kultura
Biblioteka Narodowa zakończyła modernizację Pałacu Rzeczypospolitej
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?