Astronomowie odkryli planety, które "poruszają się jak wielka kosmiczna orkiestra"

Astronomowie odkryli układ planetarny, w którym sześć planet krąży wokół swojej gwiazdy w sposób synchroniczny jak "wielka kosmiczna orkiestra" - informuje AP.

Publikacja: 30.11.2023 06:57

Gwiazdozbiór w którym znajduje się odkryty układ planetarny

Gwiazdozbiór w którym znajduje się odkryty układ planetarny

Foto: Till Credner, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Układ planetarny odkryty dzięki pracy dwóch poszukujących odległych planet teleskopów kosmicznych - TESS (teleskop NASA) i CHEOPS (teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej)

Na odkrytych planetach życie w znanej nam formie nie występuje

Odkrycie ma pomóc w zrozumieniu, w jaki sposób powstawały układy planetarne w naszej galaktyce. Odkryty właśnie układ znajduje się 100 lat świetlnych od Ziemi, w konstelacji Warkocz Bereniki (Coma Berenices).

Czytaj więcej

Badacze odkryli dwie planety, składające się w dużej części z wody

Żadna z odkrytych planet nie znajduje się w tzw. strefie zamieszkania, co oznacza, że jest mało prawdopodobne, by życie, przynajmniej w formie, jaką znamy, istniało na którejś z nich.

Odkrycie naukowców zostało opisane na łamach "Nature".

Odkryte planety krążą wokół gwiazdy HD 110067. Nie jest wykluczone, że układ składa się z większej liczby planet. Sześć odkrytych dotychczas jest od 2 do 3 razy większych od Ziemi, ale ich gęstość zbliżona jest do gazowych gigantów znanych z naszego Układu Słonecznego. Planety okrążają swoją gwiazdę w czasie od 9 do 54 dni, co oznacza, że odległość dzieląca każdą z nich od swojej gwiazdy jest mniejsza niż odległość, któa dzieli od Słońca Wenus.

Tylko 1 na 100 układów planetarnych zachowały zsynchronizowane ruchy planet

Planety w odkrytym układzie poruszają się w sposób idealnie zsynchronizowany

System jest wyjątkowy, ponieważ planety poruszają się wokół swojej gwiazdy w sposób niemal doskonale zsynchronizowany - podkreślają naukowcy.

Współautor badania, Enric Palle z Instytutu Astrofizyki z Wysp Kanaryjskich mówi, że mamy do czynienia z "precyzyjnym, bardzo uporządkowanym" rezonansem.

Najbardziej wewnętrzna planeta okrąża gwiazdę trzy razy na każde dwa okrążenia wykonane przez swojego najbliższego sąsiada. To samo dotyczy planet drugiej i trzeciej oraz planet trzeciej i czwartej. Dwie najbardziej zewnętrzne planety okrążają gwiazdę w 41 i 54,7 dni, co oznacza, że na każde cztery okrążenia wykonane przez pierwszą z nich przypadają trzy okrążenia wykonane przez drugą.

Według naukowców wszystkie układy planetarne, jakie znamy, początkowo funkcjonowały właśnie w ten sposób. Ale tylko 1 na 100 zachowały takie zsynchronizowane ruchy planet - Układu Słonecznego to nie dotyczy.

Astronomowie znają dotychczas od 40 do 50 układów planetarnych w których planety poruszają się synchronicznie, w żadnym jednak nie ma tak wielu planet, w żadnym też planety nie krążą wokół tak jasnej gwiazdy jak w tym, który właśnie został odkryty.

Układ planetarny odkryty dzięki pracy dwóch poszukujących odległych planet teleskopów kosmicznych - TESS (teleskop NASA) i CHEOPS (teleskop Europejskiej Agencji Kosmicznej)

Na odkrytych planetach życie w znanej nam formie nie występuje

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kosmos
NASA szuka sposobu na sprowadzanie próbek z Marsa. Tanio i szybko
Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata