Kredyty frankowe. Poradnik - jak rozwiązać spór z bankiem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w czerwcowym wyroku, po raz kolejny stanął po stronie frankowiczów. Wcześniej uznał, że wadliwą umowę kredytową można unieważnić na żądanie lub za zgodą konsumenta. Teraz stwierdził, że w przypadku unieważnienia umowy bank nie może domagać się od kredytobiorcy wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.

Publikacja: 10.09.2023 14:59

Kredyty frankowe. Poradnik - jak rozwiązać spór z bankiem

Foto: Adobe Stock

Te korzystne dla frankowiczów rozstrzygnięcia TSUE otwierają im drogę do występowania z roszczeniami wobec banków. Jednym z podstawowych jest roszczenie o unieważnienie umowy i zapłatę w związku z jej unieważnieniem.

Zainicjowanie postępowania sądowego nie jest kosztowne, to niewiele ponad tysiąc złotych. Na czas trwania postępowania kredytobiorcy mogą wnioskować o „wakacje kredytowe” w spłacie rat. Gdy sąd orzeknie o nieważności umowy, frankowicz będzie miał podstawę do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, a także zwrotu przez bank rat, prowizji i innych kosztów związanych z wykonywaniem umowy.

Pozostało 86% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał rozporządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt