ISW: Rosja zaczyna zachowywać się wobec Mołdawii jak wobec Ukrainy w 2022 roku

Kreml prowadzi obecnie bardzo podobną operację informacyjną przeciwko kolejnemu państwu, jak miało to miejsce wobec Ukrainy, przed agresją w 2014 i 2022 roku - pisze w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną (ISW), think tank z USA.

Publikacja: 15.02.2024 13:21

Rosyjski żołnierz

Rosyjski żołnierz

Foto: PAP/EPA

Według ISW operacja informacyjna wymierzona w Mołdawię przypomina działania informacyjne wobec Ukrainy, które mogą oznaczać „stwarzanie warunków usprawiedliwiających możliwą przyszłą eskalację wobec Mołdawii”.

Siergiej Ławrow twierdzi, że „USA i UE kontrolują rząd” Mołdawii

ISW cytuje szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, który przemawiając w Dumie odpowiadał na pytanie o konflikt w Naddniestrzu i „fałszywie stwierdził, że USA i UE kontrolują mołdawski rząd”.

„Ławrow stwierdził, że Zachód przerwał negocjacje w formacie 5+2 w sprawie konfliktu w Naddniestrzu” (negocjacje z udziałem Rosji, Ukrainy, Naddniestrza, Mołdawii i OBWE oraz UE i USA jako obserwatorami).

Czytaj więcej

Viktor Orbán: Rosyjska inwazja na Ukrainę to nie wojna

Ławrow stwierdził, że „Rosja zrobi wszystko, aby wznowić proces w formacie 5+2” - czytamy w analizie ISW. Taką możliwość odrzuca jednak rząd Mołdawii, który uzależnia powrót do negocjacji od zakończenia wojny na Ukrainie.

Szef MSZ Rosji mówił też, że W Naddniestrzu jest 200 tys. obywateli Rosji, a „Rosja jest zaniepokojona ich losem” i „nie pozwoli im zostać ofiarami kolejnej zachodniej awantury”.

Ławrow zarzucił też Mołdawii, że ta nie kieruje środków z budżetu do Gaugazji, autonomicznej republiki, która sprzeciwia się integracji Mołdawii z UE.

200 tys.

Tylu Rosjan, jak mówi Siergiej Ławrow, mieszka w Naddniestrzu

Szef MSZ Rosji porównał działania Mołdawii ws. Gaugazji do rzekomego uniemożliwienia przez Zachód byłemu prezydentowi Ukrainy, Wiktorowi Janukowyczowi czasu na dokonanie przeglądu umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z UE w 2013 roku.

Ławrow twierdzi, że Zachód kieruje podobne „ultimatum” ws. integracji z UE do Kiszyniowa.

Rosja chce powtórzyć w Mołdawii scenariusz z Ukrainy?

ISW przypomina, że w przeszłości Kreml oskarżał Ukrainę o odejście od tzw. porozumień mińskich, czyli procesu pokojowego zainicjowanego po zawieszeniu broni w Donbasie w 2014 roku, po nielegalnej aneksji Krymu i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Potem Putin zarzucał Ukrainie, że łamanie przez nią postanowień porozumień mińskich zmusiło Rosję do pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku.

Think tank z USA uważa, że Kreml będzie próbował prowadzić podobne działania informacyjne wobec Mołdawii, aby zdestabilizować ją i uniemożliwić jej integrację z Zachodem.

ISW zwraca przy tym uwagę na publikację blogera wojskowego, który w ostatnim czasie pisał, że Mołdawia „militaryzuje się”, by „siłą zintegrować się z Naddniestrzem” na co Rosja musi się przygotować.

Think tank pisze, że choć termin przeprowadzenia możliwej rosyjskiej operacji hybrydowej przeciw Mołdawii nie jest określony, to „Kreml stwarza warunki informacyjne, by było to możliwe wkrótce”.

Według ISW operacja informacyjna wymierzona w Mołdawię przypomina działania informacyjne wobec Ukrainy, które mogą oznaczać „stwarzanie warunków usprawiedliwiających możliwą przyszłą eskalację wobec Mołdawii”.

Siergiej Ławrow twierdzi, że „USA i UE kontrolują rząd” Mołdawii

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Cameron: Ukraina ma prawo atakować cele w Rosji
Konflikty zbrojne
Rosja planuje zaszkodzić Ukrainie. Ważny generał przestrzega. Trzy ważne czynniki
Konflikty zbrojne
Rosyjskie wojska obok amerykańskich w wojskowej bazie w Nigrze
Konflikty zbrojne
Ukraińska poczta uczciła topienie rosyjskich okrętów znaczkiem
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 798
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił