Bydgoszcz jako „miasto gąbka”

Miejska przestrzeń może „magazynować" nadmiar wody podczas ulewnych deszczów, by „oddawać" ją podczas letniego żaru. Bydgoszcz już tak robi.

Publikacja: 23.11.2021 14:30

Bydgoszcz jako „miasto gąbka”

Foto: Adobe Stock

Zmiany klimatyczne to też gwałtowne opady czy fale upałów, szczególnie dotkliwe w miastach, które zamieniły się w wyspy ciepła. Dobrym sposobem na rozwiązanie tych problemów jest idea „miasta gąbki", które akumulowałoby wodę deszczową, umożliwiając jej wykorzystanie w okresach suszy.

Bydgoszcz jest jednym z tych samorządów, które taki projekt już realizują. Pierwszym etapem była modernizacja sieci kanalizacji deszczowej, tak by powiedzenie „co ulewa, to nas zalewa" przestało był opisem rzeczywistością (w Bydgoszczy 75 km ulic i 18 proc. budynków było zagrożonych notorycznym zalewaniem i podtapianiem). Duża inwestycja o wartości prawie 260 mln zł realizowana była w 26 zlewniach wód deszczowych, obejmowała budowę 14 km sieci kanalizacji deszczowej i przebudowę 90 km kanałów oraz wybudowanie 81 instalacji służących gospodarowaniu wodami opadowymi.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Innowcje
Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024
Innowcje
Nowoczesne technologie na Pomorzu Zachodnim
Innowcje
Jest projekt nowego Studium Warszawy
Innowcje
Innowacje w regionach coraz bardziej zielone
Innowcje
Programiści spróbują rozwiązać klimatyczne bolączki miast
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?