Dziewczyna, która skróciła wojnę

Mimo że była najmłodszą kurierką AK, Halina Kłąbówna dokonywała rzeczy pozornie niemożliwych. Zaczęła od wpisania się na volkslistę, by przeniknąć w struktury wroga.

Publikacja: 07.07.2022 21:00

Tablica pamiątkowa poświęcona prof. Halinie Szwarc

Tablica pamiątkowa poświęcona prof. Halinie Szwarc

Foto: WSZ83/Wikipedia

Halina urodziła się 5 maja 1923 r. w Łodzi. Rodzice dbali o stosowne wykształcenie upragnionej jedynaczki. Dziewczynka uczęszczała do prywatnego żeńskiego gimnazjum oraz uczyła się gry na fortepianie. Wyraźnie utalentowana w tym kierunku doczekała się przydomka „Paderewski” nadanego jej przez koleżanki. Ambitna i utalentowana nastolatka marzyła o studiach muzycznych oraz prawniczych. Los jednak zdecydował inaczej…

Wybuch wojny przekreślił wszystkie plany i całkowicie zmienił życie 16-letniej dziewczyny. Wychowana w duchu patriotyzmu oraz wstrząśnięta zbrodniami okupanta Halina jeszcze w 1939 r. rozpoczęła poszukiwania kontaktu z organizacją konspiracyjną. Kiedy w końcu jej się to udało, na pierwszym spotkaniu, zamiast podać hasło, dziarsko zawołała, aby usłyszano ją przez zamknięte drzwi: „Dzień dobry, ja bym się chciała do konspiracji zapisać!”.

Pozostało 94% artykułu

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Historia Polski
Polska na światowej liście UNESCO. Podwójny cud w życiu Krzysztofa Pawłowskiego
Historia Polski
Zmarła "Niuśka", ostatnia "dziewczyna z Parasola", weteranka Powstania Warszawskiego
Historia Polski
Nie żyje Zofia Czekalska "Sosenka", bohaterka Powstania Warszawskiego
Historia Polski
Zygmunt II August – ostatni z Jagiellonów
Historia Polski
Przy stoliku w Czytelniku